Római tál
Aligha akad még egy edény, amelyben ennyire zsírszegényen és tápanyagkímélő módon főzhetünk, süthetünk. Ugyanakkor ezek az ideális feltételei a modern, egészségtudatos és karcsúsító konyhának. Mindegy, hogy zöldséggel, hússal, szárnyassal, vagy hallal készül az étel, minden megfő a saját levében.
A zsírtól nagyrészt vagy teljesen eltekinthetünk. Többnyire elég egy kevés vaj, olívaolaj, tejszín, vagy sajt, hogy javítsunk az aromán, vagy hogy a zsírban oldódó vitaminok fel tudjanak szívódni. A hőmérséklet a sütőben ugyan 200-220 fok, a római tálban a párolgó nedvesség miatt csak 100 fok. A hozzávalók ennek megfelelően lassan készülnek el, kímélve a vitaminokat, ásványi anyagokat. Az élelmiszer az aromából semmit sem veszít, jól megmarad a saját íze, ezért takarékosabban sózhatunk. Minden zöldség elkészíthető a saját levében. 80 dkg. zöldséghez kb.1,2dl. folyadékot adjunk.
A tálat használat előtt 20 percre hideg vízbe áztassuk. A tál a sütés alatt általában zárva marad, így a hozzávalók nem száradnak ki. A tálat sütőrácsra, hideg sütőbe, lehetőleg középre tegyük. Gázsütőnél először a legalacsonyabb hőfokozatot állítsuk be, és lassan emeljük a hőmérsékletet. A tálak érzékenyen reagálnak a hőmérsékletingadozásra, megrepedhetnek, vagy elpattanhatnak, ezért a forró tálat alátétre tegyük kihűlni. Soha ne tegyük a tálat a forró platnira. Ne öntsünk hideg folyadékot a forró tálba.
A tisztítást, súrolást csak sóval végezzük, a mosószeres víz beszívódik a pólusokba. Ha bevette a tál az utolsó étel erős szagát, töltsük meg vízzel, öntsünk bele egy pohár ecetet és süssük a sütőben 1 órát. Ezután kiöntjük a vizet és bedörzsöljük sóval. Melegvizes öblítés után alaposan kiszárítjuk.
A mennyiségről: a római tálat soha ne töltsük a pereméig, hogy sütéskor ne fusson ki az étel.
Oldal tetejére! . |