biokonyha
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
ajánló
 
közösségi oldalak

 

 facebook

iwiw

 

 

<

 

>

 

<

látogató van itt

 

 

Fűszernövények

 
 
A reform- és bio ételek elkészítéséhez nélkülözhetetlenek a fűszerek. Viszont nem mindegy, hogy milyen ételhez, milyen fűszert használunk. Szeretnék bemutatni néhány fűszert, melyek lehet, Neked újak, viszont dédanyáink idején „hagyományos”-nak számítottak. Lehetőség szerint frissen használjuk őket..
 
 
 

Angelikagyökér:

Más néven angyalgyökér. Rendkívüli gyógyhatású. Levesekbe, szószokhoz javasolt. A növény levele és gyökere saláták, főzelékek, mártások ízesítője. Egyes országokban a növény szárát cukorban főzve kandírozzák, és tápszerként fogyasztják. Különlegesen kellemes, aromás illata és édeskésen kesernyés íze. Az angelikagyökeret kedvelik a kártevők, ezért jól zárható edényben tárolandó. A molyosodásnak induló, vagy rovarrágta fűszert már nem szabad felhasználni. Menstruációs zavarokra, vértisztításra, vérkeringési problémákra, szülés után a rossz vért tisztítja, megkönnyíti a nehéz székelést, s a salakanyagok áthaladását a beleken.
 
 
 

Ánizs:

Fűszerként szürkésbarna, 3,5-5 mm hosszú termését használjuk; ezen gyakran a kocsány is megmarad. Illata jellemző, kellemes. A köménymagra emlékeztető, de annál erősebb szagú, édesen aromás ízű fűszer. Édeskés, jellegzetes aromájú. Sütemények, kompótok, lekvárok, gyümölcslevesek ízesítésére használjuk, általában egészben Ha kell, össze is törhetjük, de mindig csak a szükséges mennyiséget, mert gyorsan elveszíti jellegzetes aromáját. Fűszerként az egész világon sokoldalúan használják, illóolajat, fehérjét, cukrot tartalmaz. Felhasználható főzelékek, vadas ételek, mártások ízesítésére; ezeket egy kevés ánizs előnyösen érdekessé teheti. Sokféle italhoz adják, így puncsokhoz, szirupokhoz, likőrökhöz, édes borokhoz és teákhoz, de leginkább a likőrgyártásban jelentős. Emésztést serkentő, szélhajtó, étvágyjavító, tejszaporító, nyálkaoldó, vértisztító, hurutoldó, idegerősítő, felfúvódást szüntető, gyomor-, bél- és epebántalmak elleni szerként is használják. Gyógyszerekhez ízjavítónak adják.
Gyógynövényboltokban érdemes megvásárolni.
 
 
 
 
 
 

Babér:

Fényes, bőrszerű levelét használjuk, nem árt óvatosan bánni vele, mert nagy mennyiségben megkeserítheti az ételt. Legismertebb fellelési helye a krumplifőzelék, de káposztához, vadhúsokhoz, mártásokhoz, pástétomokhoz is használjuk, ha párolás közben a levébe teszünk egy-egy levélkét. A közhiedelemmel ellentétben nem csak a levele fűszer: termésének őrleményét fűszerkeverékekben hasznosítják, illetve mártásokat ízesítenek vele.
Étvágyjavító, vizelethajtó; segíti az emésztést. Olaja gyógyhatású, különösen jótékony hatást fejt ki izületei bántalmak esetén.
 
 
 
 

Bazsalikom:

Jellegzetes, illóolaj tartalmú fűszernövény. Teája bélrenyheség, puffadás ellen, étvágygerjesztőnek, köhögés csillapítására alkalmas. Különösen olasz ételek ízesítésére (leves, pizza, saláta, tojásos ételek, babételek) fűszerezésére, ecetkészítésre alkalmas és uborka savanyításánál ad kellemes ízeket és illatokat.
Személy szerint sültek ízesítéséhez használom.
Főzéskor csak az utolsó percben keverjük az ételbe. Érdemes fagyasztva is tartósítani.
 
Fürdővízbe téve frissítő hatású, kerti sütögetésnél tűzbe dobva a szárát, füstje elűzi a szúnyogokat. A konyhaajtó közelébe szárítás céljából akasztva, távol tartja a legyeket.
 
 
 
 

Bors:

A só után a legtöbbet használt ízesítő. Minél finomabbra daráljuk a borsot, annál jobban érezhető az aromája. Ha tároljuk, az őrölt bors apránként veszít aromájából, ezért a legjobb, ha csak használat előtt daráljuk meg, vagy a borsdarálóból közvetlenül szórjuk az ételre. Az egészben hagyott borsszemek levegőtől elzárva hűvös és száraz helyen tárolva bármeddig eltarthatók; megőrzik aromájukat. Egész borsot akkor teszünk az ételbe, ha azt sokáig kell főzni: van idő arra, hogy íze, aromája az ételbe kerüljön. Sötét színű ételekhez az erősebb, illatosabb fekete bors, világos ételekhez az enyhébb fehér bors illik. Sok fajtája van: fekete, piros, zöld, fehér. Ezeket egyrészt érettségük, másrészt feldolgozottságuk alapján különböztetjük meg.
Fekete: érett héjas,a borsszemeket zölden, még éretlenül szedik le, és néhány napig állni
            hagyják. Ezután szétterítve addig szárítják a napon, ameddig a szemek meg nem
            ráncosodnak és barnásfeketére nem sötétednek. Ez a legcsípősebb változat.
Fehér: ugyancsak érett, de héját eltávolítják, a borsszemeket röviddel a pirossá érés előtt
           szedik le a cserjéről. A kis bogyókat zsákba teszik, és nyolc napig vízben áztatják,
           majd eltávolítják bőrüket és kiteregetik őket. Ha megszürkültek, ismét megmossák,
           majd addig szárítják őket a napon, amíg sárgásfehérek nem lesznek. Kevésbé csípős és
           a fekete borsnál enyhébben aromás, zamatos.
Zöld: éretlenül szüretelik, a borsszemeket röviddel a pirossá érés előtt szedik le a cserjéről. A
         kis bogyókat zsákba teszik, és nyolc napig vízben áztatják, majd eltávolítják bőrüket és
         kiteregetik őket. Ha megszürkültek, ismét megmossák, majd addig szárítják őket a
         napon, amíg sárgásfehérek nem lesznek. Kevésbé csípős és a fekete borsnál enyhébben
         aromás, zamatos.
Piros: félérett, rózsabors néven ismert
A borsnak nemcsak ízesítő, de étvágygerjesztő hatása is van, azonban a fűszerezésnél ügyelni kell, mert izgathatja az emésztőrendszert. Ezért minden változatával óvatosan kell bánni; sok diétában tilos is (borsikafűvel helyettesíthetjük). A csípős fűszerek többségéhez hasonlóan élénkítőszer is; emellett vizelet- és szélhajtó. Ízületi gyulladás gyógyítására is használják.
 
 
 
                                               
 

Borsikafű:

Más néven csombor. Régi magyar ételek alapvető fűszere. Levelét használjuk, mely magas illóolaj tartalmú. Általában zöldségételek ízesítésére használjuk. Kiváló a bors pótlására olyan emberek számára, akik diétáznak, vagy tartózkodni akarnak egészségügyi, vagy bármilyen oknál fogva az erős fűszerektől. A borsnál kevésbé erős, de érdekes aromája miatt kedvelt fűszer. Emésztés elősegítő, fogyasztó és enyhén vérnyomásemelő hatása van. Az élelmiszer boltokban kapható őrölt, szárított változathoz képest összehasonlíthatatlanul jobb a házi, vagy a gyógynövényboltokban kapható borsikafű-tea, mely nem filteres.
 
 
 
 

Citromfű:

Föld feletti hajtásit, levelét használjuk fűszernek, teának. Sok gyógyhatással rendelkezik: idegerősítő, görcsoldó, emésztést serkentő, étvágyjavító, vírusölő, nyugtató hatású. Még vizsgafélelem csökkentésére is ideális eszköz. Teaként alvászavarok ellen, szélhajtóként is fogyasztható.
Töltelékek, gyümölcslevesek gomba-, szárnyas-, vadételek készítéséhez használjuk. Jól harmonizál a túróval és a sajtokkal. A citrom illatára emlékeztető friss levelét saláták, mártások, főzelékek, töltelékek, gyümölcssaláták, hal, fűszerecetek ízesítésére használjuk. Kiváló desszertek, valamint limonádé, tea ízesítésére.
 Nyugtató fürdőhöz erős teát kell a fürdővízhez önteni és 20-30 percig lazítani a vízben.
A citrom illatára emlékeztető friss levelét saláták, mártások, főzelékek, töltelékek, gyümölcslevesek, gyümölcssaláták, gomba-, hal-, szárnyas- és vadételek, fűszerecetek ízesítésére használjuk. Kiváló desszertek, valamint limonádé, tea ízesítésére.
 
 
 

Csillagánizs:

Aromája az ánizséhoz hasonló, de annál összetettebb. A kínai ötfűszer-keverék egyik alkotóeleme. Pikáns sültekhez, édességhez, gyümölcsökhöz, lekvárokhoz használják. Gyógyhatása az ánizséhoz hasonló.
 
 
 
 

Édesgyökér:

A növény gyökérzetét használják gyógyászati célokra. Jó köptető, nyálkaoldó, köhögéscsillapító. Gyulladáscsökkentő hatást fejt ki. Édes ízű. Egyensúlyba hozza a hormonháztartást, méregtelenít.
Méregtelenítő hatása a szervezetben a forrásban lévő víz olvasztó erejéhez mérhető, amikor a földet borító hóra öntjük.
Az édesgyökér a medvecukor, a bocskorszíj nevű, gyermekek által kedvelt cukorféleség gyártásának alapanyaga. Felhasználják még a barna sör színezésére, illetve az emésztést serkentő gyógytea készítésére is. Az édesgyökér édes íze a glicirrhizintől származik, az élelmiszer és a gyógyszeripar ízjavítóként hasznosítja.
A gyökeret alaposan meg kell tisztítani. Hosszan tartó, illetve nagy dózisban való használatkor emeli a vérnyomást. Alkalmazása ezért nem javasolt magas vérnyomás, veseelégtelenség, májbetegség, káliumhiány esetén és terhesség alatt.
 
 
 
 

Fahéj:

Leggyakrabban édességeket ízesítünk vele, de egy-egy pikáns sülthöz is jól jön. Az indiai konyha alapfűszere. Vágott darabokban, vagy őrölt állapotban kerül forgalomba. Jellemző illatú, édeskés, csípős, kissé fanyar ízű fűszer. A fahéjat őrölt és egész állapotában is fénytől, idegen szagoktól védett, száraz, sötét helyen, jól zárható edényben kell tárolni.
Amellett, hogy finom, néhány gyógyhatással rendelkezik: emésztésserkentő, gyomorerősítő hatású, illóolaját ízjavításra és szájápoló készítmények komponensként használják. Méhbántalmakra is kiváló. Felfúvódás, hasmenés, hányás ellen is használhatjuk. Javítja a vérkeringést, ezért csökkenti a hűléses betegségek tüneteit. Fokozza az inzulin hatékonyságát, javítja a glükóztoleranciát.
 
 
 
 

Fűszerkömény:

Az ánizs rokona. Jellegzetes aromája frissen őrölve a legerősebb. Emésztés elősegítő, szélhajtó, fertőtlenítő, féregűző.
 
 
 
 
 

Gyömbér:

Gyöktörzsét használjuk frissen és szárítva. Erős, illatos, csípős, kesernyés ízű. Emésztés elősegítő, szélhajtó, hányinger-csillapító, belélegezve légúti fertőzések ellenszere. Gyakran használják az ételek erős (hal, hagyma, …stb.) illatának ellensúlyozására. Gyulladásgátló, csökkenti a káros koleszterinszintet, erős méregtelenítő, melegítő, görcsoldó tulajdonságai az izületi gyulladás, menstruációs fájdalmak, rosszullét, fejfájás hatékony ellenszere.
 
Egy régi, kínai monda szerint, egy gazdag földesúr mérgezett gombát adott egy családnak, mert azok nem akarták földjüket eladni Neki. Az asszony gyömbérrel készítette el a gombát. A földesúr legnagyobb meglepetésére másnap életben találta az egész családot.
 
A fűszerkönyvek leginkább húslevesek, testesebb levesek és néhány édesség elkészítéséhez ajánlják, de én minden ételhez ajánlom, persze óvatosan alkalmazva erős íze miatt.
 
 
 
 

 Izsópfű:

Emésztést segítő hatása miatt zsíros, nehéz ételek fűszerezésére ajánlott, de utóételekhez, édességekhez és likőrökhöz is használják. Kissé kámforos, fűszeres illatú, enyhén kesernyés ízű fűszernövény. Keserű-mentás ízt kölcsönöz a húsoknak, leveseknek, salátáknak. A salátákba elsősorban a virágját, míg a zsíros hal- és húsételek, vadhúsok bedörzsölésére, nyúlpástétomba, vese- és báránypörköltbe, zöldséglevesbe a levelét alkalmazzák kis mennyiségben, illetve áfonyával együtt gyümölcssalátákba. Köhögéscsillapító, nyugtató, izzadásgátló, gyulladáscsökkentő, megfázás elleni, görcsoldó hatású a teája. Magas vérnyomás esetén ellenjavallt.
 
 
 

Kakukkfű:

Fűszer- és gyógynövény. Kellemes illatú, aromás, kámforos ízű. Erőteljes baktériumölő, fertőtlenítő, szélhajtó, görcsoldó hatású. Fokozza az emésztőnedvek termelődését. Torokgyulladásra, étvágytalanságra, légzőszervi panaszokra is használható. Sültekhez, levesekhez, spagettikhez, mártásokhoz ajánlatos.
 

Jó tudni:

Illóolaját ne használjuk belsőleg, de áldott állapotban lévő nők és pajzsmirigy-elégtelenségben szenvedők is kerüljék még külsőleg is. Hosszabb ideig tartó, nagyobb adagokban történő használata ellenjavallt.
 
 
 

Kapor:

Savanyúságok készítésénél használják leggyakrabban (pl.: kovászos uborka). Nemcsak levelét, magját is használhatjuk fűszerezésre. A mag íze erősebb. A frissen szedett, zsenge hajtásaiból készített kaporszósz főtt húsokhoz, húsgombócokhoz, hal-, rák- és csigaételekhez is kiváló. Őrölt magjával a véres hurkát ízesítik. Használják még levesek, főzelékek, saláták, egyes gombaételek, körözöttek, mártások ízesítésére. Gyakran tesszük fűszeres ecetekbe és páclevekbe
Szélhajtó, emésztés elősegítő, tejszaporító. Érdemes szárítás helyett inkább fagyasztani.
 
 
 

Kardamom mag:

Egészben (hüvelyestül) vagy a termésfaltól mentesen, egész vagy őrölt állapotban kerül forgalomba. Illóolajat, zsírolajat, keményítőt, cukrot tartalmaz. Mézeskalácshoz, marcipánhoz, páclevekbe, likőrökhöz az egész magvakat használjuk, rizs, gyümölcssaláta, curry, kenyér, sütemények, kávé, csokoládé ízesítésére pedig a porát. Ha tehetjük, egész hüvelyeket vásároljunk, mert a hámozott, esetleg őrölt termés sok íz- és illatanyagot veszít. A termést teljesen kifejlett állapotában, de még zölden (az érés előtt) szedik le, és úgy szárítják.
Serkenti a szívizmok működését, javítja az emésztést (gyomorerősítő, szélhajtó). Köhögéscsillapító és tonizáló szer. Felfúvódás, rossz emésztés, fejfájás ellen is jó.
 
 

Koriander:

Más néven kínai petrezselyem. Levelét, magját használjuk levesekbe, köretekbe, páclébe, pástétomhoz. Óvatosan bánjunk vele. Levele könnyen összetéveszthető a petrezselyemmel, de íze jellegzetesen aromás. Sültek, húspácok, káposzta ételek, szószok, marinádok, sonkapác, kolbászok, sült húsok, likőrök, készítésénél, uborka, paprika eltevésénél egészben vagy porrá törve használhatjuk. Süteményeket, likőröket, gint, sört is ízesítenek vele. A korianderlevél közel-keleti, ázsiai konyha kedvelt fűszere; ma már hazánkban is többfelé termesztik.
 Levesekhez, salátákhoz, mártásokhoz mindig frissen használjuk, de ne főzzük bele az ételbe, hanem csak a főzés végén szórjuk rá. Vizes papírba göngyölve a hűtőben néhány napig friss marad. Felfúvódást szüntető, szélhajtó, emésztést javító, vértisztító teakeverékek alkotórésze.
 
 
 
 

Kurkuma:

A gyökerét használják. Élénk téglavörös színű kesernyés-aromás pora a currypor egyik legfontosabb alkotóeleme. Nemcsak fűszerként hasznos, de a növényi gyógyászatban is sokoldalúan alkalmazható. Orvosilag emésztésserkentőként, lázak, fertőzések, izületi panaszok és májbetegségek ellen használták. A kínai gyógyászatban szintén alkalmazták a vérkeringés javítására, vérzések csillapítására, valamint menstruációs panaszok kezelésére.      Igen átható aromája van. Gyógynövényként még sokoldalúbban alkalmazható, fő hatóanyaga, a kurkumin révén. A vizsgálatok szerint hatóanyagai erősítik a májat, az epehólyagot; gátolják a vérrögök kialakulását, ezáltal csökkentik a trombózisveszélyt; serkentik a zsíranyagcserét (valószínűleg a súlycsökkenést is); és gyulladáscsökkentő hatásuk is van.
 
 
 
 

Lestyán:

Régóta ismert gyógy- és fűszernövény. Zellerre emlékeztető, fűszeres illata van. Fűszerkeverékek, leveskocka alkotórésze. Levesek, saláták, diétás ételek és italok, ecetekfűszerezésére, de a likőr- és konzerviparban is nélkülözhetetlen. Teája jó gyomorerősítő, emésztést serkentő, vizelethajtó. Vese- és epekőteák alkotórésze, jó háziszer nikotin- és alkoholmérgezéseknél. Erős vízhajtó hatással rendelkezik, így vesegyulladás, ill. a húgyutak gyulladásos megbetegedésinél tilos az alkalmazása. Étvágyjavító és görcsoldó hatással rendelkezik.
 
 
 

Majoránna:

A szurokfű rokona. Felhasználható levesek, burgonya, gomba, főzelékek, mártások, zöldségek, pástétomok, különböző húsételek, húskészítmények, (kolbászok, májas és véres hurkák), szárnyas és vadhúsok fűszerezésére, de borok ízesítésére is használják. A kacsa, bárány, birka, ürühúsok, grill ételek, májas és véres töltelékek elkészítésénél nélkülözhetetlen, mert elveszi a húsok kellemetlen mellékízeit.
 A majoránna étvágygerjesztő, szélhajtó, gyomorerősítő, nyugtató hatású fűszer, ezért a gyógyteák elengedhetetlen alkotórésze. Teáját fejfájás, köhögés, légzési zavarok enyhítésére használják, olajával a reumás testrészeket dörzsölik be. A magas vérnyomásban szenvedők óvatosan használják! A veszélyeztetett terheseknek nemi késztetéseik visszaszorítására ajánlják.
 
 
 
 
 

Medvehagyma:

Fiatal leveleit és hagymáját használják gyógyászati célokra. Fokozza az étvágyat és az emésztőrendszer működését. Vérnyomás és vérzsírcsökkentő, vértisztító hatása van, C-vitamin tartalmának köszönhetően javítja a szervezet ellenálló képességét. Kedvezően hat a gyomorra, krónikus hasmenés és szorulás esetén is jó hatású. Enyhíti a szédülést, fejfájást, tisztítja a vesét és a húgyhólyagot, könnyíti a vizeletürítést.
Könnyen összetéveszthető a gyöngyvirággal és a kikericcsel. Erősen fokhagymaillatú levelei kora tavasszal jelennek meg, melyek a nyár közepére elszáradnak.
Leveleit tavasszal szedjük, és frissen használjuk fel, mert szárítva gyógyhatása gyengül. Hagymájának használata a fokhagymáéval megegyező.
Nagyon sokféle bántalomra használható. Nyersen feldarabolva vajas kenyérre szórva, vagy salátákhoz keverve. Leveseket, burgonyás ételeket fűszerezhetünk vele, vagy főzhetünk belőle medvehagyma krémlevest (egy krumpli, hagyma, fokhagyma és tejszín hozzáadásával), illetve a hűtőszekrényben tárolható pestóként (lásd a medvehagymás pesto leírását a szendvicskrémek, pástétomok címszó alatt), ami rizses és tésztaételek szószaként is finom. A jellegzetesen túlságosan erős illatát az ételekbe keverve elveszti, így nagyon kellemes aromát ad az ételeknek.
 
 
 

Oregano:

Más néven szurokfű. Vadmajoránnának is nevezik. Frissen leszedett leveleit salátákhoz adják. Virágzó hajtásait vágva vagy morzsolva árusítják. Mediterrán ételek elmaradhatatlan fűszere, kiválóan illik paradicsomos mártásokhoz, levesekhez, húsokhoz, töltelékekhez, burgonyás, halas, babos ételekhez, pástétomokhoz. Grillezésnél néhány ágat a parázsra téve, kellemes aromát ad a sülő húsnak. Fűszerolaj készítéséhez is alkalmas. Nyugtató, szélhajtó, köhögéscsillapító.
 
 
 
 

Rozmaring:

Erős aromája van, ezért óvatosan kell vele bánni. A legismertebb bárányfűszerként, de más sültekhez is jól jön. Alkalmas pácoláshoz való fűszerkeverékekbe és a paradicsomos ételeket is kellemesen megbolondítja. Használják mártások, vadhúsok, pácok, szárnyas sültek, zsíros húsételek, gombás- és halételek fűszerezésére, valamint különleges növényi ecetek készítésére, továbbá zsályával és hagymával pácok, szószok, bárány-, és birkahúsból készített ételek, vadhúsok (őz, szarvas, nyúlhúsok), ízesítésére, illatosítására. Főleg a mediterrán konyhára; azon belül a francia és olasz ételekre jellemző. Morzsolva forgalmazzák. Jól zárható edényben, száraz helyen kell tárolni. Mint minden áthatóan aromás fűszert, ezt is csak óvatosan szabad adagolni.
Megkönnyíti a zsírok lebontását. Olaja vérkeringést serkentő, vérbőséget okozó hatása révén fájdalomcsillapító, reumatikus panaszokat enyhítő, fertőtlenítő hatású. Forrázatát ideg-, és gyomorerősítő, epehajtó, görcsoldó, de a kellemetlen klimaxos érzések megszüntetésére is használják. Nyersen és szárított állapotában is használják a fürdővizek, illatosítására, miközben a fürdőző szervezetét felfrissíti.
Ruha közé téve molyirtóként is kitűnő, potpouriban rovarriasztó hatású.
 
 
 
 
 

Sáfrány:

Festő- és fűszernövény, gyógyhatásokkal. A virág bibéje a fűszer, mely karotint, illóolajat és zsírosolajat tartalmaz. A fűszer ára vetekszik az arany árával, hiszen begyűjtése rendkívül kézimunka-igényes. 1 kg. Szárított fűszer előállításához 150.000 bibe kell. Remekül lehet helyettesíteni sáfrányos szeklicével. Elsősorban levesek ízesítője és színezője. 1 db. bibe 1 liter vizet tud sárgára festeni. Rizsételek, sütemények, mártások, főzelékek színezésére is alkalmas. Szív- és érrendszeri betegségekre van jótékony hatással, a koleszterint és a magas vérnyomást kedvezően befolyásolja, a szemészet görcsoldóként alkalmazza.
Otthoni termesztésnél figyeljünk arra, hogy szárítás után sötét helyen tartsuk, mivel fényérzékeny, így színét, aromáját könnyen elveszíti.
Egy érdekes, ugyanakkor finom leves, amihez nélkülözhetetlen a sáfrány:
Sáfrányos hagymaleves:
2 ek. növényi margarin, 1 nagy fej vöröshagyma karikára vágva, 1 pohár száraz, fehér, biobor, 1 l. húsleves, 1-2 bibe sáfrány, reszelt ementáli sajt, só, borsikafű, csipet kakukkfű és petrezselyem, kockára vágott pirítós
Egy lábasban felolvasztjuk a vajat, hozzáadjuk a hagymát és 10-15 percig pirítjuk kevergetve, nehogy odaégjen. Hozzáöntjük a bort és nagyobb lángon 5 percig főzzük. Hozzáadjuk a húslevest, a sáfrányt, a többi fűszert Összekeverjük és közepes lángon, fedő nélkül 30 percig főzzük. Tálaláskor a tányér aljára 1-1 ek. reszelt sajtot teszünk, leöntjük levessel, a tetejére pirítóst szórunk.
 
 

Sáfrányos szeklice:

Régi fűszer- és festőnövény, de az utóbbi ötven évben már elsősorban olajos magvaiért termesztik. Virága nyíláskor világos narancsszínű, szárítás után pedig vörös, vagy vörösesbarna lesz. Gyenge illatú, kesernyés ízű. A fészekből kicsipegetett virágszirmok belsejében lévő bibék adják a fűszert. Szárított állapotban vörösesbarna, aromás illatú, kesernyés ízű növényi fűszer. Húslevesek, mártások, tészták, sütemények, rizsételek, de sajtok, gyógyteák és italok, színezésére, ízesítésére használják. Használják még, főleg színezésre, a borászat, gyógyszerészet, és ízjavító hatása miatt a cukrász iparban is. Felhasználásakor a vörös szín eléréséhez jóval többet kell használni, mint a sárgához. Sütésre, margaringyártásra, salátaolajként ill. táplálék-kiegészítőként használják.
Csökkenti a koleszterinszintet, a szívinfarktus megelőzésében is szerepe van, de vérnyomáscsökkentő hatása is ismert. A népi gyógyászatban a virágok főzetét erős köhögés, fulladás ellen használták, ma már ilyen esetekben orvoshoz fordulunk.
 
 

Szegfűszeg:

Leggyakrabban édességekhez használjuk. Kesernyés, kissé égető, erősen aromás ízét a sok illóolaj adja: ezt a likőriparban és kozmetikai szerek gyártásához is felhasználják. A jó minőségű szegfűszeg szétnyomva olajat enged, vízbe téve fejjel lefelé süllyed. Pikáns mártások, paradicsomos és boros ételek, páclevek és főleg sütemények ízesítésére használják. Savanyúságokba is tehető, finom, különleges íz árnyalatot ad a savanyúságnak. Fahéjjal kombinálva többféle, főleg gyümölcsös, illetve alkoholos italt ízesítenek vele. Nemcsak a szárított bimbót használják, de a virágot is. A bimbójából, szárából, leveléből és magjából sajtolt illatos olajat a gyógyászatban alkalmazzák. Nagyon erős aromájú, ha túl sokat használunk belőle, keserűvé teheti az ételt.
Helyi érzéstelenítő (pl. fogfájásra), lehűlt testrészek felmelegítésére és fürdővízbe alkalmas.
 
 
 

 Szerecsendió:

Sokoldalú fűszer. Termését és a termés héját használjuk. A termésből kifejtett magját szárítva, egészben, vagy őrölt formájában használjuk. Hús- és zöldséglevesek, mártások, főzelékek, burgonyás ételek, vagdalt húsok és halak, vadételek ízesítője. Használhatjuk még mézes süteményekhez is, de mérsékelten adagoljuk, mert csípőssé teheti a süteményt. Nagyobb mennyiségben csípős lehet. Mérsékli a savtúltengést, javítja az emésztést. Szélhajtó, émelygés elleni, állítólag afrodiziákum is.
 
 
 

Tárkony:

Levelét mártásokhoz, sültekhez, salátákhoz, levesekhez és főzelékekhez is használhatjuk. Fűszervajhoz, halhoz, valamint ecet aromásítására is alkalmas. Friss, zöld állapotában, vagy sóban, illetve ecetes vízben eltéve és szárítva is felhasználható. Saláták, ecetes savanyúságok eltevésénél, de levesek, főtt húsok, szárnyasok, birka, bárány, vadhúsok, valamint zöldbab, zöldborsó, és burgonya főzelékek, ecetek ízesítésére is használják.
Vesetisztító, epehajtó.
 
 

Zsálya:

Kellemes és erős illata van. Orvosságul is használják és kertekben, temetőkben ültetik. Zöld levele más fűszerekkel használva érdekes ízt ad az ételeinknek. A zsályával fűszerezhetjük a zsíros húsételeket, de azok körítéseit is. A kacsa-, liba-, pulyka-, vadhúsok, hústöltelékek, máj, főtt és sült halak, pástétomok, sajtok, főtt tészták ízesítésére is kiváló. Óvatosan használjuk.
Forrázataillóolaj- és cseranyagtartalmánál fogva torokgyulladásra, szájbetegségek öblögetésére, belsőleg pedig izzadás, bélhurut ellen nagyon jó hatású.
 
 
 
 

Zsázsa:

A friss zsázsa a tormához hasonlóan csípős ízű, de annál sokkal enyhébb, kellemesebb. Télen különösen magas C-vitamin-tartalma és friss, üde íze miatt fogyasztjuk. Nagyon alkalmas vajas kenyér, szendvics ízesítésére, továbbá ételek díszítésére. Hozzákeverhető fejes salátához, így nagyon pikáns ízű salátát kapunk. Kiváló mártás, leves készíthető belőle. A friss zsázsát kis csomókban alufóliába göngyölve a mélyhűtő szekrényben lefagyaszthatjuk. Így egész évben, bármikor fogyasztható.

A kerti zsázsa azon kevés növény közé tartozik, amelyeket nem kell feltétlenül földbe verni. Ha egy tányérba több réteg itatóspapírt fektetünk, azt alaposan benedvesítjük, akkor erre is vethetjük a magokat. Természetesen ezt a vetést is le kell takarni. Erre a célra a legalkalmasabb a vékony vattaréteg, amelyen a kis zsázsanövények átbújnak. Amit a növénykéből elfogyasztunk, az voltaképpen csak a szár és a rajta levő két sziklevél. Ha kissé tovább engedjük a növénykéket nőni, akkor megjelennek az első, zsenge lomblevelek is, amelyek éppen olyan kellemes ízűek, mint a sziklevelek. 

Oldal tetejére! .

menü
 
Receptes oldalak

Nyalaga blog

Mindmegette

No salty

Finom receptek

Tuti receptek

Recept 1x1

Egyszerű, gyors receptek

Képes recepttár

Top receptek

Ízletes receptek

Rita konyhája

Margit2 honlapja

TV Paprika

Online receptek

Andi honlapja

A következő oldalak kifejezetten bio- és reform étel recepteket tartalmaznak:

Biochef

Vital

Reform ételek

Sütis néne sütödéje

Gasztrozseni: Hutvágner Dia

 

A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal    *****    Szeretnél egy jó receptet? Látogass el oldalamra, szeretettel várlak!    *****    Minõségi Homlokzati Hõszigetelés. Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését.