Amíg a tészta fő, a felaprított hagymát alig olajon feltesszük pirulni. Kicsit megsózzuk, amikor átlátszó, hozzáadjuk a paprikát petr. zöldet, bazsalikomot, fokhagymát. A félig megpuhult sültekre rátesszük a felkockázott padlizsánt. Ahogy a zöldségek megsültek, megpuhultak, hozzátesszük a közben leszűrt tésztához és egy kicsit még együtt pirítjuk.
Csőben sült karfiolos tészta:
Hozzávalók: 25 dkg. teljesőrlésű makaróni, vagy spagetti tészta, 1 kg. karfiol, petrezselyem,
6 gerezd fokhagyma, olaj, joghurt
A tésztát és a karfiolt külön-külön megfőzzük, a joghurtot összekeverjük a petrezselyemmel és a kinyomott fokhagymával. A tésztát és a karfiolt kiolajozott cseréptálba tesszük, leöntjük az öntettel, majd előmelegített sütőben átsütjük.
durum spagetti, ízlés szerint só, vega-mix, növényi margarin
A tésztát feltesszük főni, a cukkinit alapos tisztítás után héjastól a reszelő durvább fokán, a tisztított répával lereszeljük, a póréhagymát felaprítjuk.
Amíg a tészta fő, a póréhagymát kevés növényi margarinon feltesszük dinsztelni, ahogy félig megpuhult, hozzáadjuk a répát, fűszerezzük és folyamatos kevergetés mellett puhára pirítjuk. Amikor már majdnem készen van, hozzáadjuk a cukkinit és együtt pirítjuk még kb. 10 percig, majd hozzáadjuk a zabtejszínt. Megvárjuk, míg a tejszínnel egy kicsit besűrűsödik. Ráöntjük a már kifőtt, leszűrt tésztára, alaposan összekeverjük.
Ha nem akar besűrűsödni a szószunk, egy evőkanálnyi burgonyakeményítőt eldolgozunk kb. fél deci vízzel és lassan hozzáöntjük a szószunkhoz.
Különleges tészta csirkemájjal:
Hozzávalók: 20 dkg. zöldborsó, 1 kisebb karfiol, 3 szál sárgarépa, 1 kis zeller, 2 fehérrépa,
szerecsendió, 1 l. zöldség- vagy húslé, gyömbér, joghurt, zabtejszín, rizsliszt
A zöldségeket megtisztítjuk, felaprítjuk, a csirkemájat alaposan megmossuk, kettévágjuk. Alig olajon feltesszük a hagymát dinsztelni, beletesszük a csirkemájat és 8-10 perc folyamatos kevergetés után kiemeljük a hagymából. A felaprított zöldségeket a máj helyére tesszük, egy kevés zöldség-, vagy húslével felöntöm. Keveset öntsünk alá, hogy a zöldségek inkább csak párolódjanak, ne főjenek. Ízlés szerint fűszerezzük és a paprikát, paradicsomot egészben mellé tesszük. Amikor a zöldségek megpuhultak, a paradicsomot, paprikát kiemeljük, beletesszük a májat és hozzáöntjük a maradék levest. Miután felfőtt beleöntjük a zabtejszínt, majd, ha ezzel is felfőtt, joghurtos-rizslisztes habarással besűrítjük a szószt. Durum spagettit főzünk hozzá. A húsimádók egy natur-szeletre tegyék a szószt, mellé tálalják a tésztát.
Én hús nélkül is nagyon szeretem.
Juhsajtos spagetti:
Hozzávalók:200 g lágy juhsajt, 1 gerezd fokhagyma, 1 maroknyi zsályalevél, 300 g.
durum spagetti, só. 4 ek. olívaolaj, őrölt bors
A juhsajtot finoman szétmorzsoljuk. A fokhagymát megtisztítjuk, A zsályaleveleket vékony csíkokra vágjuk. A tésztát bő, sós vízbe feltesszük főni. Közben egy nagyobb serpenyőben felforrósítjuk az olajat, majd egész kis lángon megpároljuk benne a fokhagymát és a zsályát. A leszűrt, lecsöpögtetett tésztát a zsályához keverjük. Bőségesen megszórjuk borssal, összekeverjük a juhsajttal és azonnal tálaljuk.
Vegetáriánus lasagne:
Hozzávalók:15 g szárított gomba, 2 kisebb cukkini, 2 piros paprika, 1 hagyma, 2 gerezd
medvehagyma, 1 ek. snidling, 125 g. mozzarella, ˝ l. paradicsomlé, 200g
zabtejszín, szerecsendió, 12 nem előfőzött lasagnelap, 2 ek. növényi margarin
A gombát langyos vízbe áztatjuk. A cukkinit és a paprikát megtisztítjuk, felaprítjuk. A hagymát és a fokhagymát megtisztítjuk, finomra vágjuk. A gombát leszűrjük, felvágjuk. A ricottát villával összetörjük, elkeverjük a medvehagymával, snidlinggel, kevés sóval, borssal. Egy nagyobb serpenyőben felforrósítjuk az olajat, és előbb erős, majd közepes lángon kevergetve 10 perc alatt pürévé pároljuk a gombát, a hagymát, a fokhagymát. Kakukkfűvel, sóval és borssal ízesítjük, kihűtjük. A sütőt 200 fokra előmelegítjük. A bekevert ricottát kockára vágott mozzarellával összedolgozzuk. A paradicsomlevet elkeverjük a tejszínnel, a sóval, borssal és a szerecsendióval. A lasagnelapokat, a zöldséges keveréket, a ricottát és a paradicsomszósztrétegesen egy tűzálló tálba helyezzük. A tetejére paradicsomszószt és sajtot teszünk, megszórjuk kis vajdarabkákkal. A lasagnét a forró sütőbe tesszük és addig pirítjuk, míg a teteje szépen meg nem pirul, kb. 30-40 perc.
Sült kagylótészta:
Hozzávalók: 8 nagy kagylótészta, só, 1 ek. növényi vaj, 1 kisebb hagyma, 100 g. nyers
parmezán, vagy ementáli sajt, őrölt szerecsendió, bors, 2 nagyobb paradicsom
A sütőt 200 fokra előmelegítjük. A tésztát bő, sós vízben félkeményre főzzük, szűrés és csöpögtetés után vajjal összekeverjük. A hagymát megpucoljuk. A sonkát és a hagymát finomra vágjuk és egy evőkanál forró olajon megpirítjuk. Egy tálban összekeverjük a leveszöldséggel, a ricottával, a reszelt sajttal, a szerecsendióval, a sóval és a borssal. A paradicsomot meghámozzuk, felszeleteljük és egy sütőformába tesszük. A kagylótésztákat a paradicsomokra helyezzük, és megtöltjük a ricottás keverékkel. A maradék olajat rálocsoljuk. A tésztát forró sütőben kb. 25 percig sütjük.
Tipp: Ehhez az ételhez a normálnál nagyobb, kb. barack nagyságú kagylótészta szükséges. Ilyen tésztát legutóbb A Duna Plaza-ban lévő élelmiszerüzletben vettem, de kapható olasz csemegeüzletben is.
Feltesszük a vizet kevés sóval főni. Amint felforrt, ráöntjük a rizstésztákra, melyeket egy jól zárható edénybe tettünk. A rizstésztát nem kell főzni! Amíg a tészta puhul, addig elkészítjük a pestot, mely leírását megtalálod a szendvicskrémek, pástétomok menüpontban. 15-20 perc elteltével a tésztát leszűrjük és összekeverjük a pestoval.
Tipp: A rizstésztából többféle létezik, én olyat szoktam venni, ami ízesített (színezett), tálalásnál a kis színes „tésztagömbök” nagyon mutatósak. Ezt a fogást glutén allergiások, candidások, vegetáriánusok is fogyaszthatják.
Masni-tészta tonhallal és tejszínes gombával:
Hozzávalók:500 g farfalle(masni) tészta, 60 g növényi margarin, 1 ek. olívaolaj, 1 fej
vöröshagyma, 1 gerezd fokhagyma, 120 g. gomba, 250 ml. zabtejszín,
450 g. friss tonhal, 1 ek. citromlé, 1 ek. petr. zöld
A vajat és az olívaolajat egy nagy serpenyőben felforrósítjuk. Az apróra vágott vöröshagymát és a szétzúzott fokhagymát kislángon enyhén megpirítjuk. A szeletekre vágott gombát hozzáadjuk és 2 percig pároljuk. Felöntjük a tejszínnel és felforraljuk. Takaréklángon forraljuk, ameddig a szósz kicsit besűrűsödik. A tonhalat kockákra vágjuk, majd a szószhoz adjuk. A citromlével, a felaprított petrezselyemmel, sóval és borssal együtt jól elkeverjük. Állandó kevergetés mellett készre főzzük. A tésztát egy nagy fazékban a szokásos módon kifőzzük, leszűrjük és óvatosan a ragura merjük.
Tipp: Amennyiben durum-, vagy teljes kiőrlésű tésztával készítjük az ételt, diétázók is fogyaszthatják, ha kukoricalisztből készült tésztát használunk, glutén allergiásoknak is ajánlható. A tonhal a tápértéket jelentősen megnöveli, mivel a hal húsa laza szerkezetű, könnyen emészthető, a benne lévő omega-3 zsírsavak kedvezően hatnak az érrendszerre.
Sütőtökös makaróni:
Hozzávalók: 500gmakaróni, 1 kg. sütőtök, 2 póréhagyma, 30 g. növényi margarin, csipet
szerecsendió, 320 ml zabtejszín, 3 ek. fenyőmag, 1,5 dl húsleves
a sütőtököt meghámozzuk, a magokat kikaparjuk, a húsát pedig apróra daraboljuk. A póréhagymát alaposan megmossuk, majd vékony karikákra vágjuk. A vajat felolvasztjuk egy serpenyőben és enyhén megpároljuk benne a póréhagyma karikákat. Időnként megkeverjük. A sütőtökkockákat hozzáadjuk, szerecsendióval meghintjük, és fedő alatt 8 percig pároljuk. Hozzáöntjük a tejszínt és kb. 1,5 dl húslevest, majd felforraljuk. Újabb 8 perc alatt puhára pároljuk a sütőtököt. A fenyőmagot egy másik edényben, szárazon, zsiradék nélkül, a serpenyőt enyhén rázogatva, enyhén megpirítjuk. A tésztát forrásban lévő sós vízben a szokott módon kifőzzük, leszűrjük. A szósszal összekevert tésztát megszórjuk a pirított fenyőmagokkal és tálaljuk.
Tipp: A sütőtök húsa, ahogy a színe is mutatja, tele van karotinoidokkal, C- és B vitaminnal. Számos betegség megelőzésére szolgál, így pl.: vese-, máj-, bélbetegségek. A karotinoidok és a C-vitamin hatásos szabadgyökfogó, így jelentős szerepet kapnak a daganatos betegségek megelőzésében.