Zöldségek
A zöldségfélék az emberi táplálkozásban nem csak biológiaienergiaforrást jelentenek, hanem az emberi szervezet számára kis energia-felvétel mellett sok biológiailag értékes tápanyagot is. Fogyaszthatók nyersen, sütve, főzve, párolva, önmagukban vagy más zöldségfélékkel, egyéb élelmiszerekkel együtt, így sokféle elkészítési módot kínálnak. A zöldségfélékben lévő ásványi anyagok könnyen emészthetők. Legnagyobb mennyiségben kálium található bennük, ezt követi a foszfor, a kalcium, a magnézium, a nátrium és a vas.
Articsóka:
A mediterrán konyha kedvelt alapanyaga. Magyarországon sokáig dísznövényként ismerték. Bimbói és vastag sziromlevelei ehetők. Vásárláskor a kisebb bimbókat válasszuk. Készíthetünk belőle előételt fűszeres mártással, vagy megtölthetjük húsfélével. Markáns íze miatt nem kell fűszerezni, elég, ha citromlével locsoljuk meg. Az articsóka levelét a népi gyógyászatban és a gyógyszergyártásban is felhasználják, serkenti a máj szöveteinek regenerálódását, epehajtó, koleszterinszint csökkentő, emésztést segítő. Hatóanyagai: cinarin, szeszkviterpén-laktonok, alkaloidok, flavonoidok, inulin, aromaanyagok, keserűanyagok.
A növény leveléből készített tea fogyasztása epe- és májbántalmak esetén ajánlott. Javasolják fogyasztását emésztési panaszok és étvágytalanság esetén. Megfigyelték, hogy a koleszterin epefolyadékkal történő eltávolításával egyes esetekben a koleszterinszintet is csökkenteni képes, tehát epetermelést fokozó hatása van. Májvédő hatású.
Az articsóka elkészítése során ne alkalmazzunk alumíniumedényt, mert megsötétedik benne.
Avokádó:
Zöldségként használjuk, pedig fán terem és a gyümölcsök táborába tartozik. Míg a fán van, elhúzódhat az érési idő, levéve azonban szobahőmérsékleten hamar megpuhul, megérik. Az érett gyümölcsnek magasabb a karotin tartalma. Az egyik legértékesebb zsiradékunk. Különösen az önpusztító betegségekkel szemben való harcban eredményes. Több, mint 10 féle vitamint és vagy 20 féle ásványi anyagot tartalmaz, köztük béta-karotint. Vitaminok: A, B, C, E, D vitaminok. Jelentős mennyiségű kalcium, foszfor, vas, nátrium, kálium, niacin található benne, ideális a kalcium-magnézium megoszlása.
Gyógyhatása: magas olajtartalmánál fogva jótékonyan hat a fájdalmas csukló és izombetegségre, csökkenti a koleszterinszintet (LDL), valamint növeli a jó koleszterin szintjét (HDL), ajánlott azoknak, kik valami okból alultápláltak.
Csak nyersen ajánlott fogyasztani és naponta max. 1 avokádót.
Az érett avokádót vékonyan meghámozzuk, kimagozzuk, az így kapott „húst” villával összetörjük, kevés sóval, fokhagymával ízesítjük, pürésítjük botmixerrel. Pirítóssal nagyon ízletes.
Brokkoli:
A keresztesvirágzatúak családjába tartozik, tehát rokonai a karfiol, kelbimbó, káposztafélék. Igazi szezonja novembertől márciusig tart, de a hűtőiparnak köszönhetően egész évben fogyaszthatjuk.
Kitűnő C-vitamin-, folsav- és ß-karotin-forrás, így joggal foglal el méltó helyet a rákprevenciós étrendben, sok más társával együtt. De ott a helye az indolszármazék-tartalmánál fogva is. Minél sötétebb zöld vagy kékeszöld a virágzata, annál több C-vitamint és ß-karotint tartalmaz. Kiemelendő továbbá a benne lévő E-vitamin, niacin, pantoténsav, B1- és B2-vitamin is. Azonban az ételkészítés során a vitaminok nagy része sérül, így a C-vitamin-veszteség kb. 35-40% pároláskor és 20-30% fagyasztás során. A rákprevenciós étrenden túl az energiaszegény, rostdús étrend gerincét is alkothatja. Ellenben mint puffasztó zöldségfélét, nem alkalmazhatjuk epe- és bélbetegek diétájában. Alacsony a fehérje, a zsiradék- és a szénhidráttartalma is.Vásárlásnál csak az élénkzöld színűt válasszuk. Akkor friss, ha a szára ropogós, könnyen törik. A hűtőszekrény zöldségtárolójában tartsuk és csak a felhasználás előtt mossuk meg.
Felhasználhatjuk friss, mélyhűtött, nyers vagy hőkezelt formában is. Más zöldségfélékhez hasonlóan gyorsan, folyó víz alatt mossuk meg, soha ne áztassuk!Vigyázzunk, hogy sohase főzzük túl puhára!
Cékla:
A köztudatban, mint vérszaporító ismert. Vastartalma azonban nem magasabb más növényekhez viszonyítva. Mégis igaz az állítás, ugyanis ebből a zöldségből tudja szervezetünk a legjobban hasznosítani a vasat. Tartalmaz még foszfort, kalciumot, nátriumot, ként, A, B és C vitaminokat. Értéke a betanin (kén-cukor komplex) nevű enzimben van, mely a cékla sötét színét adja. Nátrium magas, kalcium tartalma alacsony. Ez a tulajdonsága akkor érvényesül pozitívan, ha főzve, vagy konzervként fogyasztjuk.
Gyógyhatása: kálium tartalma hozzájárul a test fiziológiai táplálásához, az izmok és az állóképesség növeléséhez, a benne levő cholin kitűnő tisztító anyag a májnak, vesének húgyhólyagnak és serkentőleg hat a test nyirokmirigyeinek munkájára. Jó menstruációs zavarok esetén, meghűlés megelőzésére. Magas a szerves jódtartalma. Nyersen lereszelve, akár kipréselt leve csodafegyver a rosszindulatú daganatokkal szemben. Minden este igyunk 2-3 dl. céklalevet és fogyasszunk közben egy almát: a betanin erősíti a gyomrot, az almában levő pektin eltávolítja a méreganyagot a gyomorgól. A céklánál a legjobb, ha centrifugával választjuk el a levét a rostos résztől. Betegség esetén naponta 3 fél borospohárral fogyasszunk. Minden alkalommal ajánlatos hígítani vízzel, vagy sárgarépa lével, ill. uborka lével.
Ma már a bioboltok polcain por alakban is megtalálható, melyet vízbe, más zöldséglébe, kihűlt levesekbe, főzelékekbe keverhetjük.
Cukkini:
Uborka és tök házasságából született. Kabaktermésének héja a világoszöldtől a sötétzöldig terjed, de lehet sárga, vagy sárga csíkos is. A különböző színű fajták beltartalmi értéke hasonló, tápértékének zöme a puha héjában rejlik. Alacsony energiatartalma miatt fogyókúrákhoz bátran ajánlható. További tápanyagértékei jellemző a tökfélékre, így elhanyagolható mennyiségű zsiradékot, fehérjét, szénhidrátot tartalmaz.
Gyökér
A petrezselyemnek kétféle változata is van, az egyik nem nevel szép hosszú gyökeret, csak jópofa fodros levelet hoz, amit rendszeresen lehet szüretelni, metélni - innen ered magyar elnevezése. Konyhai értékei mellett alkalmas még teaként külsőleg bőrtisztításra, belsőleg vízhajtóként, tisztítóként, levelét rágcsálva fokhagymaszag semlegesítésére használhatjuk. A gyökérpetrezselyemnek gyökerét és levelét is használjuk.
Magas vastartalmú, lúgosító zöldség.
Gyógyhatása: jó vértisztító, allergia ellen hatásos, tisztítja a hörgőket, hólyag- és vesetisztító. Mivel erős víz- és vizelethajtó, terhes nőknek nem szabad nagyban fogyasztani. Magas a káliumtartalma. Elősegíti a normális menstruációs ciklust, csökkenti az ezzel járó fájdalmakat. Jótékonyan hat a látás- és optikai idegekre, tisztító, immunrendszer munkáját serkentő, cukorbetegséget megelőző, serkenti az étvágyat, vérszaporító.
Hagyma, fokhagyma, póréhagyma:
Nyersen vesekőhajtó hatású, külsőleg hasgörcsre, vagy húgykő okozta görcsös fájdalmakra ajánlott. Jótékony, ibolyántúli sugarakat bocsát ki, ezek az „M-sugarak” fokozzák a sejtek aktivitását és regenerálólag hatnak szervezetünkre. Ilyen sugarakat bocsát ki a fokhagyma és a ginzeng-gyökér is. A hagymapépes borogatással (sült vöröshagyma belsejét szétnyomkodva, vászondarabra kenve, a fájó testrészre) sikeresen gyógyulnak az elfertőzött, nyílt sebek.
Gyógyhatás: vércukorszint csökkentő-koleszterin csökkentő hatóanyagot tartalmaz, akadályozza a szívroham veszélyét és a vérrögképződést, mert hígítja a vért. Légúti betegségekre, tüdőasztmára, keringési zavarokra jótékonyan hat. Féregűző. Hatékony baktériumpusztító, csíraölő, a nátha, megfázás legjobb ellenszere. Nyersen erősebb hatású, mint főve. Egy fél fokhagymagerezdet elég öt percig forgatni a szánkban ahhoz, hogy elpusztuljanak az ott élősködő baktériumok. Ha a fokhagymát főzzük, legjobb egészben (gerezdet) a levesbe tenni. Ha darabokba tesszük rántásba, csak dobjuk bele és máris keverjük el a főzelékkel. Ne hagyjuk a zsíron pirulni, mert megkeseredik és hatását veszíti. A vöröshagymát dinszteléskor mindig sózzuk meg enyhén, így szebb, üveges lesz. A póréhagymát főleg nyersen fogyasztjuk salátákhoz.
Karalábé:
Akkor a legértékesebb, ha friss és kisebb, mint az öklünk. Minél fiatalabb a növény, annál nagyobb a vitamin és ásványianyag tartalma. Legtöbb benne a kálium, de jó az elosztás aránya a kalciummal és a magnéziummal, hogy egymás felszívódását segítsék. Tartalmaz még számos ásványt: vasat, foszfort, jódot, valamint jelentős mennyiségű A, B és C vitamint.
Gyógyhatása: gyógyhatását ugyan a vitamin és ásványianyagoknak köszönhetjük, de értékük növeléséhez hozzájárulnak a benne lévő nagy mennyiségű káliumnak köszönhetően. Lúgosítja a vért, tehermentesíti a májat, jótékonyan hat a légutakra, allergiákra, a gyógyíthatatlannak vélt nyitott sebekre (külsőleg-pakolásként). Hurutoldó, bőrproblémáknál, tüdőpanaszok esetén hathatós segítség. Kevesen tudják, hogy a leveleket is felhasználhatjuk, nagyobb a kalciumtartalma.
Fűszere a lestyán, petrezselyemzöld, szerecsendió, ánizslevél, fehérbors.
Karfiol:
A karfiol a keresztesvirágúak családjába tartozik. Közeli rokonságban áll a káposztával, kelbimbóval, kelkáposztával és a már említett brokkolival. Jellegzetessége, hogy szinte fehér hajtásait és húsosan megvastagodott fejletlen virágait lapátszerű zöld levelek veszik körül. Fogyasztásra elsősorban a húsos virágok alkalmasak. Tömör szerkezete miatt hőhatásra nem esik össze, megőrzi tömegét és formáját, ezért felhasználása gazdaságos és tetszetős ételek készíthetők belőle.
Energiatartalma alacsony (30 kcal /126 kJ), amely magas telítőértékkel párosul, így energiaszegény étrendben és a cukorbetegeknek - elenyésző szénhidráttartalma (3,9%) miatt is - különösen kedvező nyersanyag. A karfiolnak az egészséges táplálkozásban is ott a helye, mivel a benne lévő élelmirost, a jelentős C-vitamin- (55 mg) tartalom és bizonyos kéntartalmú összetevők jelenléte - hasonlóan a többi káposztafélékhez - védelmet nyújthatnak egyes rákbetegségek, elsősorban a bélrák kialakulásával szemben. Sajnos nem javasolt fogyasztása - puffasztó, bélgázképző hatása miatt - amelyet elsősorban magas illóolaj- és rosttartalma okoz - az emésztőrendszer megbetegedései esetén. Nyersen semmi módon sem javasolt, főtt formában a betegség stádiumától és a beteg állapotától, tűrőképességétől függően lehetnek olyan készítési módok és eljárások, amellyel a kedvezőtlen hatás csökkenthető.
Káposzta:
A káposzta az egyik legrégibb, legelterjedtebb természetes gyógyszerünk. Nyersen, főve, vagy savanyítva hat a szervezetünkre. Nagy mennyiségben tartalmaz ként. Gyógyító hatásához még hozzájárul két elem: a klór és a jód, Ez a kombináció teszi lehetővé, hogy emésztőrendszerünk legtökéletesebb gyógyszere legyen.
Gyógyhatása: a fent említett elemeken kívül tartalmaz káliumot, kalciumot, foszfort, vasat, nátriumot, nagy mennyiségű A vitamint, B vitamin-komplexet, C és U vitamint. Rákellenes és tisztító hatásuk van. Kedvezően befolyásolja a vastagbeleket, amikor azok nem ürülnek rendesen. Arról tudjuk meg, hogy valami nincs rendben a vastagbélben, ha a káposzta ( vagy káposztalé) elfogyasztása után szokatlanul nagymennyiségű gáz keletkezik. Feloldja a mérgeket, közvetetten hat a máj munkájára: segíti a kobalt, réz, nikkelsemlegesítésében. Szabályozza a vércukrot, csökkenti a koleszterint, csillapítja az idegrendszert. A savanyú káposzta napi 2-3 alkalommal való fogyasztása akár egy hónap alatt legyőzheti a szervezetünkben túlzottan elszaporodott candida gombát. Azt megelőzően szükséges a kétheti teljes, szigorú diéta: semmi szénhidrát, cukortartalmú gyümölcs. Lehetőleg hús, hal, csirke és savanyú káposzta minden étkezéshez.
A fogyókúrába tökéletesen beilleszthető bármilyen formában, ugyanis a káposzta megemésztéséhez szervezetünk több energiát használ fel, mint amennyi energiát maga a növény ad.
Bármennyire is kitűnő gyógyszernek bizonyul, fogyasztását nem szabad túlzásba vinni, mert a jódtartalom miatt káros mellékhatása is lehet. Ha kúraszerűen fogyasztjuk, legjobb, ha keverjük zellerrel, sárgarépával, olyan zöldséggel, amely hasonló hatással van szervezetünkre. Gyümölccsel ne keverjük, de semmilyen zöldséget ne fogyasszunk gyümölccsel.
Kelbimbó:
Káposztafélék családjába tartozik. Minél kisebbek, keményebbek a fejecskék és minél zöldebbek, annál ízletesebbek, annál nagyobb az ásványi anyag tartalmuk.
Gyógyhatása: tartalmaz kalciumot, nátriumot, foszfort, vasat, ként, A, B, C vitaminokat, ha megcsípi a kér, megnő a mangán és króm szintje, amelyek a szervezet szénhidrát felszívódását szabályozzák. Hasonló hatásai vannak, mint a káposztának, C-vitamin tartalma 2x magasabb a narancsénál. Jó cukorbetegség ellen, a kelbimbó zöldbabbal és salátával keverve rendkívüli hatást vált ki a hasnyálmirigy inzulin-termelőképességében. Étvágygerjesztő, novekedést elősegítő.
Kelkáposzta:
Azok számára jó, akik kalciumhiányban szenvednek. Tápértéke nagyobb, mint a fejes káposztáé.
Gyógyhatása: sok A vitamint tartalmaz. Csonterősítő, idősebb embereknek fontos, mert ideálisan fel tudja használni a szervezet a kalcium, magnézium és kálium tartalmát. Vérnyomás szabályozó, rákellenes hatású, a benne lévő sok béta-karotinnak köszönhetően. E vitamint is tartalmaz, így gyulladásos betegségekre is használható.
Krumpli:
Ha gyógyászati szempontból vizsgáljuk fajtáit, a nyers krumplilé készítéséhez a legjobb a csírátlan piros rózsafajta. Nyersen, megzöldült krumplit ne használjunk. Ásványokban nagyon gazdag, ebből csak keveset hasznosít a szervezetünk, a rossz elkészítési módnak köszönhetően. Elejét vehetjük az ásványok kiolvadásának, ha héjában főzzük meg.
Gyógyhatása: olyan ásványok is vannak benne, amelyek nagymértékben mérgezőek. Gyógyításra nem csak a nyers, a főtt krumplit is használjuk. A főtt krumpli keményítőnek számít, mert anyagcserei végterméke sav. Ha azonban héjában főzzük, az ásványok megmentésével lúgos végterméket kapunk. Nyersen is lúgosít. Ilyen esetekben a zöldségek közé sorolódik. Méregtelenítő hatású, sebekre pakolásként használjuk. A székrekedés kitűnő ellenszere, epekő elhajtására, gyomorfekélyre, bélgyulladásra, hólyag- és vesegyulladásra, rovar csípésre, lázcsillapításra, köszvényre egyaránt használhatjuk.
Padlizsán:
A padlizsánnak több fajtája ismert, színe szerint lehet fehér, sárga, lila, fekete, alakja gömb vagy hosszúkás. Fogyasztás szempontjából fontos az érettségi foka, amelyre a kiválasztásnál a külső jegyekből következtethetünk.
Legízletesebb a padlizsán, ha fiatal, 5-8 cm átmérőjű, kemény, csillogó, sima héjú, élénkzöld kocsányú és csészelevelű. Amikor a héja fénytelen és nem érte el a teljes színét, még éretlen, kellemetlen fanyar ízű. Ellenben, ha puha, fonnyadt, akkor túlérett vagy régen leszedték, erre mutat a kocsány és a csészelevelek hervadtsága is. Az ilyen padlizsán magja barnás, húsa rágós, kesernyés. Sajnos a friss padlizsán hosszú ideig nem tárolható, szedés után 5-6 napon belül el kell fogyasztani. A padlizsán energiaértéke alacsony, 113 kJ (27 kcal), magas víztartalmú, egy kevés fehérjét (1,3%), szénhidrátot (4,8%), a zöldségekre jellemző vitaminokat és ásványianyagokat tartalmaz, de semmit sem kiemelkedő mennyiségben, talán a C-vitamin-tartalma említésre méltó, 30 mg. Viszont rendelkezik néhány különleges tulajdonsággal, hogy rengeteg olajat képes felvenni és igen sokféle nyersanyaggal társítható, éppen ezért laktató, jelentős energiát adó ételek készíthetők belőle. A mediterrán országok néptáplálkozásában - zamatos íze, jó termelékenysége mellett - éppen ezek a tulajdonságai teszik népszerűvé.
Ettől függetlenül zsírszegényen elkészítve is nagyon kellemes ízű és közkedvelt ételek sora készülhet padlizsánból. Önmagában vagy más nyersanyagokkal - pl. vöröshagymával, gombával, zöldpaprikával, paradicsommal - együtt párolva, grillezve, roston vagy teflon serpenyőben hirtelen átsütve fogyókúrában és más zsírszegény étrendben is nyugodtan fogyasztható, igen kellemes ízű önálló köret, vagy kiegészítő komponense lehet egyes ételeknek. Jellemző fűszere a bors, a csombor, a bazsalikom és ha paradicsommal kombináljuk, az oregánó. A friss fűszernövények közül a vöröshagyma, a fokhagyma és a zöldpetrezselyem illik hozzá.
Paprika:
A nyers paprikában több, mint 7x annyi C-vitamin van, mint a citromban. A legtöbb C-vitamin az őrölt pirospaprikában van. Magas A-vitamin tartalma is, némi E-vitamin, valamint B-vitamin komplex is található benne.
Gyógyhatása: az erős paprikának fájdalom kikapcsoló hatása van, ami a kapszaicinnek köszönhető. Ez az enzim izgatja a gyomor nyálkahártyáját, ahonnan idegi úton jelzés érkezik a tüdőben lévő mirigyekhez és ezek fokozott nedv elválasztásba kezdenek, így a hörgőben pangó váladék felhígul és felszakad. Gátolja a vérrögképződést, ill. megkönnyíti oldódását. Növeli a fogyókúra hatékonyságát, fogyasztása után átmenetileg felgyorsul az anyagcsere. Enyhíti a pikkelysömör tüneteit, jó hatással van a szem szaruhártyájának gyulladására. Nátha, gyomorbántalom, savhiány, görcsök ellen, szabályozza a vérkeringést, fokozza a szívműködést, rákmegelőző, koleszterincsökkentő, antioxidáns, szélhajtó.
Az ételre levétel előtt 5-10 perccel tegyük az őrölt paprikát, így nem fő el a C-vitamin tartalma.
Paradicsom:
Fogyasztása elősegíti a szervezet fejlődését és az izmok erősödését. Tisztít, erőt ad, antioxidáns, rákellenes.
Gyógyhatása: jó hatással van a májra, a mellékvese működésére, az immunrendszer működésére. Magas A-vitamin tartalma miatt jó bőrproblémákra. Elősegíti az emésztést, anyagcsere folyamatokat, méregtelenít, kitisztítja a sebeket. Az A, C, E-vitaminoknak köszönhetően antioxidáns hatású.
Retek:
Legnagyobb értéke a benne lévő kén. Nagyon jó gyógyhatása van, de nem szabad túlzásba vinni fogyasztását, mert, ha túlságosan tömören fogyasztjuk (retek-lé), károsíthatjuk az emésztési szerveket. Akik gyomor-vagy bélgyulladásban szenvednek, nem fogyaszthatnak nagyobb mennyiségben reteklét. Szélhajtó, emésztést-serkentő, tisztítja a légutakat, szamárköhögésre, túlterhelt májra, epekő- és epegyulladásra, rossz lehelet ellen is hatékony. Felhasználhatjuk nyersen salátákhoz, vagy párolva, más zöldségekkel. Az egész növényt használjuk! A felső része is gyógyhatású, tele van klorofillal. Ha reteklét fogyasztunk, vigyázzunk, mert erős hatása van. Föl kell hígítani vízzel, vagy más zöldséglével. Kezdhetjük 2-3 evőkanálnyi reteklével naponta kétszer. Naponta ne fogyasszuk 3 fél csészénél többet.
Saláta:
Minél levelesebb, minél zöldebb, annál értékesebb. A kalcium és magnézium aránya a testben való hasznosuláshoz ideális.
Gyógyhatása: hatására vörös vértestek fejlődnek, fejfájás, szorongás ellen, köhögésre, tüdőbántalomra A és C-vitamin tartalmának köszönhetően, B- vitamin tartalma nyugtatja az idegeket, alvászavarokra, emésztési rendellenességekre, izom és csontozat fejlődésére jótékonyan hat, ritkítja a vért K-vitamin tartalma miatt.
Általában nyersen, vagy kissé lankasztva kerül az asztalra (ez növeli B-vitamin tartalmát). Ne áztassuk vízbe. Soha egyik élelmünket se, kivéve az arra javasolt száraz hüvelyeseket.
Sárgarépa:
Tartalmaz kalciumot, káliumot, foszfort, vasat, magnéziumot, krómot, sót, A, B-vitamin komplexet, C, E, G, K vitaminokat. A legtöbb benne a karotin, mely nem oldódik vízben, így csak abban az esetben tudja szervezetünk hasznosítani maradéktalanul, ha zsírok, főleg esszenciális zsír társaságában fogyasztjuk.
Gyógyhatása: a baba cumisüvegből, tejjel vegyítve fogyaszthatja 1 éves kor felett. A terhes anyáknak, szoptatós kismamáknak is ajánlott. Segíti a csontozat és a fogazat fejlődését, savtalanítja a vért. Gyógyítása láncszerű, jól csillapítja az éhségérzetet. Tisztítja a májat, rák ellen, elősegíti az emésztést, tisztítja a beleket, serkenti a mellékvesék, hasnyálmirigy működését, izületi gyulladásra, látási zavarokra. A keleti gyógyászat szerint nehezen emészthető, így enyhén megfőzve (forrásban lévő vízbe dobva 3 percig főzzük, így még ropogós marad) fogyasztják.
Spárga:
Ajánlatos nyersen fogyasztani, mert túlságosan értékes ahhoz, hogy főzéssel károsítsuk gyógyító erejét. A nyers lé vesetisztító, kimossa a vesékből a homokot, vagy a kisebb köveket. Tartalmaz kalciumot, foszfort, vasat, nátriumot, káliumot, A-vitamint, niacint, folsavat, C-vitamint. Gazdag nyomelemekben: ón, szilikon, molibdén. Fogyasztása hatással van számos belső elválasztású mirigyre: agyalapi-, mellékvese-, pajzs-, tobozmirigy, lépre, bőrre, tüdőre.
Gyógyhatása: helyreállítja a vér sav-lúg egyensúlyát, vesetisztító, csökkenti, folyamatos használata meg is szünteti a reumatikus fájdalmakat. Vesegyulladásra, pattanásos bőrre ajánlatos. A spárgalé erős szer, naponta 3x fél decinél többet nem fogyaszthatunk, azt is keverve már lével!
Uborka:
Nemcsak az emésztőszervekre hat hűsítőleg, hanem a légzőszervekre és a gyulladásos bőrre is. Kiemelkedő vitamin, vagy ásványi anyag nincs benne, mégis jó szolgálatot tesz a természetes gyógyításban. Leginkább a bőrelváltozásra használják, és úgy külsőleg, mint belsőleg jó méregoldó tulajdonsága van. Levét, ha belsőleg használjuk, kellemes üdítőhöz jutunk, különösen már zöldségfélével keverve. Rendszeres fogyasztásakor üdébb lesz a bőrünk, fiatalosabb a megjelenésünk, csillogóbb a hajunk.
Zeller:
Rendkívül sok szerves nátriumot tartalmaz. Van benne továbbá kalcium, foszfor, kálium, vas, magnézium, A, B, C-vitaminok és nyomelemek.
Gyógyhatása: leginkább nyersen fogyasztva érvényesül, mivel tele van sókkal, szerves anyagokkal, melyek lúgosítják a vért. Legnagyobb értéke a szerves nátrium, mely hatékonyabbá teszi a kalcium felszívódását. Használják pikkelysömör, ekcéma, allergia ellen.
Tisztítja az artériákat, tüdőt, hörgőket. Idegnyugtató, vízhajtó, hiperaktivitás, vérmérgezés ellen is hatásos. Étvágycsökkentő, gyógyszer a hőség ellen, sűrűvérűség ellen. A zellerlé magában nagyon erős lenne a májnak, ezért minden esetben vagy vízzel felhígítva, vagy sárgarépa lével fogyasszuk. Állapotos kismamáknak csökkentett mennyiség ajánlott erős vízhajtó hatása miatt.
Oldal tetejére! . |