Wok
A kínai gyógyászatban az étel és a gyógyszer elválaszthatatlanok. A kínai konyha tulajdonképpen reformkonyha. Változatos, egészséges. A konyha univerzális edénye a wok. Ebben sütnek, főznek, párolnak, dinsztelnek. Alja kerek, falai tökéletesen egyenletes hő elosztást biztosítanak, így jelentős mértékben csökken az ételek főzési ideje valamint messzemenően megőrzik a tápanyagtartalmukat. Ma már többféle anyagból készítik, de vasból az igazi. Ha egyszer megkapta fekete patináját, nem ragad többé, nem rozsdásodik. Tisztításnál ügyeljünk arra, hogy csak mosogatószeres vízzel öblítsük, ne súroljuk. Sütés, vagy pirítás előtt füstölésig hevítsük fel az edényt, ezután öntsük bele az olajat.
A wokban történő főzésnél figyeljük arra, hogy az alapanyagokat már megtisztítva és felaprítva helyezzük készenlétbe, ugyanis hamar sülnek-főnek. A hozzávalókat a lehető legapróbbra kell felaprítani, agy az előkészítés időigényesebbé válik, az eredmény azonban kárpótol mindenért.
Az egyes receptekhez szükséges kínai specialitásokat és fűszereket ázsiai boltokban, nagyobb élelmiszer áruházakban lehet beszerezni. Én személy szerint a Tolbuchin-csarnokban lévő hatalmas Asia-boltban szoktam mindent megvenni. Gyakran lehet szükségünk szárított gombára, vagy egyéb szárított élelmiszerre. Ezeket hideg. Vagy meleg vízben kb. 20 percig kell áztatni. A gombát ezután át is kell öblíteni, nehogy homokos maradjon.
Főzési eljárások: kavargatva sütés
olajban sütés
párolás
gőzölés
főzés
Gyógynövények, fűszerek:
Chilipaprika
Sokféle színben, formában és erősségben kapható, bármely ételhez adhatjuk. Fogyasztása serkenti a vérkeringést, az immunrendszert és az idegrendszer működését. Megelőzi az izületi fájdalmakat, a reumát, megfázást és influenzát. Csillapítja a fejfájást és nagymértékben segít a zsírbontásban és a fogyásban.
Koriander
Kínai petrezselyem néven is ismert, magas A- és C-vitamin tartalmú.
Öt fűszerpor
Öt alapfűszerből áll: csillagánizs, kasszia (kínai fahéj), szegfűszeg, ánizsmag, kínai bors. Hús és hal mártásához használják leggyakrabban.
Fokhagyma
Gazdag vitamin- és enzimtartalmú, gátolja a vér alvadását, csökkenti a káros koleszterin-szintet, serkenti a zsírok lebontását és a fogyást, segít az érrendszeri betegségek megelőzésében, erős méregtelenítő hatású, csillapítja a gyomorfájást, ellenállóvá tesz az influenzával szemben.
Gyömbér
Fűszeres, csípős ízű, a friss gyömbérgyökeret gyakran használják az ételek erős (hal, hagyma, stb.) illatának ellensúlyozására. Gyulladásgátló, csökkenti a káros koleszterin-szintet, erős méregtelenítő, melegítő, görcsoldó tulajdonságai az izületi gyulladás, menstruációs fájdalmak, rosszullét, fejfájás hatékony ellenszere.
Mogyoróhagyma
Vagy újhagyma, tisztító, immunrendszert serkentő, a kezdődő influenza és megfázás leghatékonyabb gyógyszere, kiváló potencianövelő a férfihormonhoz hasonló hatóanyaga miatt.
Póréhagyma
Édes ízű, magas rostanyag és káliumtartalmú
Csillagánizs
Ánizs ízű, hús- és szárnyas ételek ízesítésére, teákhoz.
Angyalgyökér
Menstruációs zavarokra, vér és vérkeringési problémákra, szülés után a rossz vért tisztítja, megkönnyíti a nehéz székletet, s a salakanyag áthaladását a beleken.
Astralagus
Gyökere hatásos vérerősítő, energia-feltöltő szer, gyomor- és vesesüllyedés visszahúzója, különösen szülés után, erős gyulladás-tisztító. Mellékhatásként erős izzadást, rövid ideig tartó kiütést okozhat, mert a bőrön át távolítja el a testben lévő, gyulladást okozó anyagokat.
Lícium
Piros, édes termésű, máj-, vese-tápláló, élesíti a szemet, erősíti az immunrendszert, javítja a cukorbetegek közérzetét, potencia-növelő
Zöldségek, gyümölcsök
Bambuszrügy:
Általában konzervben kapható, finom ízű, durva textúrájú. A friss rügyeket meg kell hámozni és párolni főzés előtt.
Kínai zöld fokhagyma:
Erősíti a vesét, májat, gyomrot, nedvesíti a szárazságot, kínai piacokon kapható.
Kínai virágos káposzta és kínai kel:
A virágos káposzta finom ízű, nagyon magas vitamin- és ásványi anyag-tartalmú, a kínai kel édes és leves, a napi C-vitamin szükséglet egyharmadát, a béta-karotin szükséglet felét tartalmazza. Biztosítja az emésztőrendszer megfelelő működését, a rostanyag legjobb forrása.
Gingkomag:
Konzervben is kapható a kínai fűszerüzletekben, csökkenti a testben túltengő meleget, beleértve a szívbaj és a magas vérnyomás tüneteit.
Alga:
Tápanyagokban gazdag, porózus textúrájú, a szárított algát felhasználás előtt meleg vízbe kell áztatni, néhány csepp olajjal. Hűvös, sós ízű, segíti a szervezet méregtelenítését, nedvessé teszi a száraz körülményeket.
Vízigesztenye:
Mocsárvidéken, vagy mesterséges tavakban termesztett növény hagymája. Durva textúrát kölcsönöz a hús- és zöldségételeknek, segít a láz és a gyomorrontás elmulasztásában, hó hatással van a tüdőre és a gyomorra.
Édesburgonya:
Más néven tárógyökér, barnás héjú, szürke, vagy lila húsú növény. Magas keményítőtartalmú, sima textúrájú, semleges, édes, enyhén csípős ízű, a gyomorra és végbélre hat.
Jujuba:
Más néven vörös datolya. A kínai konyha kis mennyiségben szinte minden ételhez használja, kiváló lép-erősítő: az ember 30 éves koráig a vele született anyagból növekszik, 30 éves kora után abból, amit táplálékából felvesz. A szervezet a lép által kiválasztott tápanyagokat képes építőanyagként hasznosítani. Hatékony ellenszere az öregedésnek.
Szószok és olajak:
Halszósz:
Hal, só és víz az alapanyaga, aranybarnás, kellemes illatot, ízt ad sokféle ételnek.
Hocsin szósz:
Szójababból, fehér lisztből készül, só cukor ecet, fokhagyma, chili és szezámolaj hozzáadásával. Pikáns ételekhez használjuk.
Osztrigaszósz:
Az osztriga levéből, fehér lisztből, keményítőből, ragadós rizsből készül.
Mogyoró és szezámolaj:
Finom ízt, simaságot kölcsönöznek az ételeknek, a belső szervek „nedvesítésére” használatosak.
Szójaszósz:
Erjesztett szójababból és búzából, vagy árpából készül só, cukor és élesztő hozzáadásával. Kétféle van: sűrű, viszonylag nehéz és édes, valamint a világos, könnyebb, sósabb.
A főzés technikái:
Párolás vagy gőzölés:
Bambuszgőzölővel a legjobb, a gőz nem csapódik vissza az ételre, így az nem lesz nedves. A bambuszgőzölőt a wokba tesszük.
Kevergetve sütés:
Két fajtája van: az egyiknél az alapanyagokat bő olajban sütik, amíg teljesen át nem sülnek és ropogósak nem lesznek. A másiknál: hirtelen kisütik az alapanyagokat úgy, hogy a levük is megmaradjon. A hús- és halfélék, de a tofuk sütése előtt is a kínaiak gyakran 2 evőkanál cukrot adnak a forró olajhoz, s 10-15 másodpercig kevergetve pörkölik, majd ehhez adják a feldarabolt húst, halat vagy tofut, hogy gusztusos, karamellás színt kapjon. Az édest ízt egy kiskanálnyi rizs- vagy borecettel ellensúlyozzák.
Levesek:
A legtöbb kínai leves úgy kezdődik, mint a hirtelen sütés: olajon fokhagymát és gyömbért futtatunk, majd a levesbe való húst, esetleg tofut, vagy zöldséget, csak ezután öntjük fel vízzel. A legtöbb levesbe gyógynövény-főzet is kerül. A gyógynövényeket legalább fél óráig kell főznünk, még hatásosabb, ha ezután feleannyi tiszta vízben még egyszer kifőzzük őket, majd a két főzetet összeöntjük. A gyógynövény-főzetet készíthetjük a leves mellett külön, teának, utólag hozzáadva a leveshez, de főzhetjük magában a levesben is, kis géztáskában behelyezve.
Hideg saláták:
Szinte minden fogáshoz adnak, a legtöbb esetben apróra darabolt, vagy csíkokra reszelt, s fűszerolajjal leöntött zöldség: karalábé, sárgarépa, jégretek, zeller, retek, uborka, paradicsom.
Más zöldségeket összedarabolás után egy percig forrásban lévő vízben fonnyasztanak: így a zellert, kínai kelt, káposztát, olykor a sárgarépát is. A zöldség ennyi forralás után még ropogós marad, de könnyebben emészthető, a nyers zöldségnél sokkal inkább elűzi az éhségérzetet, ezért különösen ajánlott fogyókúra esetén.