A bulgurt kurkumás vízben megfőzzük, leszűrjük, hozzáadjuk az apróra vágott hagymát és a fűszereket. A bulgurt egy kicsit szét kell főzni a megfelelő állaghoz, ha pergős marad, nem áll össze a formázás során. Kis golyócskákat formálunk belőle, megforgatjuk búzacsírában és kiolajozott tepsibe rakva, nagy lángon kb. 10-20 percig sütjük, amíg a külseje megpirul.
Tipp: Glutén allergiásoknak nem ajánlott ez a feltét, de hajdinával elkészítve, a búzacsíra helyett kukoricalisztbe forgatva, már számukra is elérhető ez a különleges feltét. Ha nagyon szétesős, akkor teszek bele egy nyers tojást, így már biztosan jobban formázható, süthető.
Olajon megfuttatjuk a hagymát, majd rászórjuk a fűszereket és a zúzott fokhagymát. Hozzáadjuk az apróra vágott, lereszelt zöldségeket (a tököt nyomkodjuk ki), kevés vízzel, kb. másfélszeres mennyiséggel és hagyjuk megdagadni. Ezután hozzátesszük a zöldségeket, a lisztet és a keményítőt. Kiolajozott tepsiben sütjük ki a pogácsákat.
Burger:
Hozzávalók:2 csésze barnarizs megfőve, fél cs. tofu, 1 közepes fej hagyma finomra vágva,
Nyomkodjuk szét a tofut villával, adjuk hozzá az áttört fokhagymát, majd keverjük össze a rizzsel és a többi hozzávalóval. Nedves kézzel formáljunk belőle pogácsákat és süssük kevés olajon ropogósra.
Tipp: Ételallergiában, candidában szenvedők, vegák, diétázók egyaránt fogyaszthatják
Cukkiniszelet:
Hozzávalók: 4-5 ek. púpozott zabpehely, teljes kiőrlésű liszt, 0,5 kg
. cukkini, borsikafű,
majoránna, pirospaprika, kevés citromlé, olaj
Megmossuk a cukkinit, finomra reszeljük és meglocsoljuk citromlével, majd összekeverjük a zabpehellyel és a fűszerekkel. Pár perc állás után annyi lisztet adunk hozzá, hogy formázható masszát kapjunk. Egy vékonyan kiolajozott serpenyőbe evőkanálnyi adagonként tesszük bele a tésztát, azt elsimítjuk és mindkét oldalát hirtelen kisütjük. Azonnal tálaljuk.
Tipp: Candidások, glutén allergiások hajdinalisztet használjanak a sűrítéshez, rostban gazdag, ezáltal elősegíti a bél perisztaltikáját. A cukkini rostban, vitaminokban gazdag zöldségféle, fogyókúrában is használható.
1 tojás, 1 kis fej vöröshagyma, 1-1 tk. só és majoránna, 1 mokkáskanál törött
fekete bors, 5 ek. olaj
A sárgarépát és a krupmlit meghámozom, megmosom, leszárítom és a reszelő durvább fokán lereszelem. A tojást habosra verem, sóval, borssal és majoránnával fűszerezem, majd 2 ek. olajjal, tejjel és liszttel összekeverem. Ha a massza már sima, belekeverem a reszelt krumplit és a sárgarépát. Serpenyőben alig olajon kisütöm az evőkanállal lelapított kis halmokat.
Tipp: Vegetáriánusok tojás helyett több rizs-, vagy szójatejet használjanak egy kevés keményítővel elkeverve. A sárgarépában lévő béta-karotin hatékonyan alakul át szervezetünkben A-vitaminná, a benne lévő finom rostok pedig segítik az emésztést.
Padlizsánpogácsa:
Hozzávalók: 2 db. padlizsán, só és élesztő nélküli zsemlemorzsa, teljes kiőrlésű liszt, 1 ek.
Vágjuk kockára a padlizsánt, majd margarinon pároljuk félig puhára. Szűrés után daráljuk le, keverjünk hozzá durvára vágott bazsalikomot, zsemlemorzsát és kevés pirospaprikát. A masszából formázzunk lapos pogácsákat és lisztbe forgatva, forró olajban süssük ki.
Tipp: A sütést alig olajban végezzük, mert bár a padlizsán nagyon jól beilleszthető a fogyókúrába, rengeteg olajat tud felvenni.
fokhagyma, zsemlemorzsa, vagy búzacsíra, növényi margarin
A karfiolt puhára főzzük és villával összetörjük. Összedolgozzuk a lisztekkel és a fűszerekkel, majd kikent, zsemlemorzsával, vagy csírával meghintett tepsiben megsütjük. Hamar megsül.
Tipp: A karfiol a keresztes virágúak családjába tartozik, így minden rokonához hasonlóan eredményesen használható a daganatos betegségek elleni harcban.
tk. bazsalikom, tk. majoránna, 1 felvert tojás, csésze víz
Keverjük össze az első hat hozzávalót és külön a tojást a vízzel. A sütni való hússzeleteket amarántos fűszeres keverékkel szórjuk meg. Amaránt lisztben forgassuk meg a fűszerezett húst, majd a tojásban. Utána pattogtatott amarántban megforgatjuk és kisütjük alig olajon.
Tipp: A magas koleszterinszintűek csak a tojásfehérjét használják. Az amaránt Magyarországon még kevéssé ismert növény. Kiemelkedő CA, Mg, Vas, valamint fehérjeforrás. Gluténmentes.
A kiválogatott hajdinát előbb olajon megpirítjuk, majd annyi vízben, amennyi éppen ellepi, megfőzzük. Megfűszerezzük bazsalikommal, beletesszük a megtisztított, lereszelt zöldségeket, egy tojást, majd annyi hajdinalisztet, hogy formázható legyen. Gombócokat formálunk belőle és lobogó vízben kifőzzük.
Tipp: Önmagában is fogyasztható, de ízletes bármilyen mártással, szósszal. Mivel a hajdina gluténmentes, ezért glutén allergiások, diétások, candidások, vegetáriánusok is fogyaszthatják.
Zöldséges-pirított barnarizs:
Hozzávalók: 1 csésze barnarizs, 2 sárgarépa, 1 közepes zeller, 1 tv paprika, 1-1 piros és zöld
kaliforniai paprika, sötét szójaszósz, szezámolaj, lenmagolaj, gyömbérolaj,
fokhagymaolaj, só, vega-mix
A rizst 2,5 szeres vízben megfőzzük. A zöldségeket megtisztítjuk és hosszú, vékony csíkokra vágjuk. A wokot, vagy egy nagyobb, teflonos serpenyőt néhány csepp olívaolajjal kikenünk és felforrósítunk. Beletesszük a csíkokra vágott zöldségeket, a paprikák kivételével. Folyamatos kevergetés mellett addig pirítjuk őket, míg puhák lesznek, majd hozzáadjuk adjuk a kész rizst és a tv paprikát, néhányszor átkeverjük, ételízesítővel, fokhagymaolajjal, gyömbérolajjal ízesítjük, majd szójaszószt öntünk rá. Továbbra is állandóan kevergetjük, 4-5 perc elteltével a kaliforniai paprikát is hozzáadjuk, még 2-3 percig pirítjuk, kevergetjük, majd a tűzről levéve néhány csepp szezámolajjal, lenmagolajjal meglocsoljuk, lefedjük és néhány percig gőz alatt pihentetjük.
Tipp:Fogyasztható köretként, vagy önmagában. A fokhagymaolajat helyettesíthetjük zúzott fokhagymával, gyömbérolajat őrölt, vagy reszelt gyömbérrel, ebben az esetben ezeket a hozzávalókat a zöldségekkel egyidőben tesszük a wokba. A rizst lehet helyettesíteni teljes kiőrlésű-, vagy durum tésztával.
Rizsfasírt:
Megfőzünk egy csésze barnarizst, melyet fűszerezünk szerecsendióval, ételízesítővel, amikor készen van, apróra vágott petrezselyemmel. Ha egy kicsit kihűlt, keverünk hozzá tojást, teljesőrlésű lisztet, ízlés szerint lehet még fűszerezni, ha esetleg van kéznél bármilyen fasírtpor, hozzátehetjük, ha előzőleg beáztattuk a leírásának megfelelően. Előmelegített sütőbe tesszük úgy, hogy a fasírtrudakat körberakjuk növényi vajdarabkákkal.
Tipp: A barnarizs nem hízlal, segíti a veseműködést, vízkiválasztást, méreganyagokat köt meg és választ ki. 12 esszenciális aminosavat tartalmaz, támogatja az immunrendszert. Végül is szervezetünknek talán nincs olyan pontja, ahol ne hatna jótékonyan e gabona.