Gabonák
A gabona a legkisebb, de egyben legnagyobb hatású élelmiszer. Gazdaságos, táplálja a szervezetet, hosszú ideig jóllakottá tesz, ezenkívül segít a mérgező anyagok eltávolításában, gátolja a koleszterin lerakódását, megnyugtatja a szellemet, az érzelmeket.
Földünkön mindenütt a letelepedő népek hagyományos eledele. A gabonát a legtöbb kultúrnép mítosza isteni ajándékként ábrázolja, valamennyi égtájnak a megfelelőt:
Északnak a zabot, keletnek a rizst, délnek a kölest, nyugatnak a kukoricát, a mérsékelt égöveink pedig a rozst, búzát és az árpát.
A pázsitfűfélék családja különleges növénycsalád. Úgy érezték, hogy a föld anyjaként táplálja gyermekeit a fűvel és annak terméseivel. Valóban, a teljes búzaszemben ugyanolyan arányban állnak egymással a fehérjék, zsírok, szénhidrátok, ásványi anyagok, mint az anyatejben. A gabonaszemben benne rejlik a következő termés életlehetősége. Ha az ember elfogyasztja, saját életét táplálja a természetnek ezzel a hatalmas képességével.
Az említett hétféle gabonán kívül nyolcadik gabonaféleségként értékelik a hajdinát, melynek szintén a magvait használjuk föl.
A gabonákat különbözőképpen lehet elkészíteni. Őrléssel: liszt vagy dara, roppantással, töretformában, pelyhesítéssel, csíráztatással, sütéssel és főzéssel.
A főzött gabonafélék a legkiegyensúlyozottabb táplálékot képviselik: minden nap legyen a tányérunkon valamilyen gabona az évszaknak, klímának megfelelően! A teljes gabonaszem „életkonzerv”, hiszen benne rejlik a majdani növény életfolyamatainak a képessége, ezért legjobb, ha teljes értékű formájában- az egész szemet főzve vagy teljes őrlésű lisztjét sütve, kásának elkészítve- fogyasztjuk. A gabona koleszterinszabályozó hatását alátámaszthatjuk, ha olyan zsiradékkal készítjük el belőle, az ételt, amely többszörösen telítetlen zsírsavakban gazdag, ilyenek például a hidegen sajtolt növényi olajak.
A gabonaszem tulajdonképpen egyszerre mag és gyümölcs, ezért a reformtáplálkozás hívei szerint a leginkább embernek való táplálék.
Most ismerjük meg közelebbről a gabonákat!
Búza:
Őrölve vagy töretként könnyebben emészthető, mint szemesen. Valamennyi szervünk fölfrissítésére tavasszal fogyasszuk, de a nyárhoz is jól illik. Segíti a szív, a lép, a vese, az epe és a koleszterinszintért felelős máj munkáját, jót tesz a bőrnek. Főzés előtt éjszakára áztassuk be az egész szemeket, vagy a durvára őrölt búzát. A főzés ideje két és félszeres vízben 1 óra. Az eredeti ízhatás és energetikai érték miatt a gabonát só nélkül kellene főzni, azonban ha zöldséggel, hüvelyessel vegyítjük, tetszés szerint fűszerezhetjük. A búza édes ízű gabona. Hűsít, táplálja az izmokat és a testnedveket, nyugtatja a szellemet. Fogyasztását szellemi túlterheltség, alvászavarok, idegesség esetén ajánlják. A búzacsíra, búzacsíraolaj fogyasztásával megnő a szervezet betegségekkel, fertőzésekkel szembeni ellenálló képessége. Az idegrendszerre szabályozó hatással van. Fizikai és szellemi teljesítőképességét karbantartja, az emlékezetgyengülést, álmatlanságot, idegességet megszünteti. Meggyorsítja az izmokból a felszaporodó tejsav eltávolítását. Méregtelenít, segíti a máj működését. A vér koleszterinszintjét leszállítja, szív- és érrendszeri betegségeknél védelmet jelent. A búzacsíraolaj rendívül gazdag E-vitaminban, amely mindkét nemnél erősíti a nemi aktivitást. Nagy segítséget ad a koraszülések megelőzésénél és a terméketlenség gyógyításánál. Kiváló B-vitamin forrás is. A búzacsíraolaj hamar megromolhat, ezért hűtőszekrényben kell tartani. Két étkezés között fogyasszuk, hogy ne keveredjen más táplálékok zsiradékával.
Rizs:
5:1 arányban tartalmaz káliumot és nátriumot, miáltal a legideálisabb táplálék. A hántolatlan, barnarizs az igazán értékes. A hántolt, fehérített rizs számos betegség alapját idézheti elő, a legsúlyosabb a beri-beri, mely a B-vitamin hiány miatt az agyra és az idegrendszerre hat károsan. Elsősorban keringési, emésztési bántalmak, lábadozás, kimerültség és fokozott stresszhatások esetére van jó hatással, jó magas vérnyomás csökkentésére, hasmenésre, magas lázra, jótékony hatást gyakorol az egész bélcsatornára: nyugtatja, tisztítja. Bőrbetegségeknél, hajhullásnál, hajkorpásodáskor is érdemes fogyasztani. 12 esszenciális aminosavat tartalmaz. Héjrétegében vannak az értékes B-vitaminok. Nem hizlal, segíti a veseműködést, vízkiválasztást, méreganyagokat köt meg és választ ki. Az agy és idegrendszerre nyugtató hatást gyakorol. Jótékonyan hat a vérzsír és vérkoleszterin szintre, gátolja a vesekőképződést, csökkenti a rák kialakulásának veszélyét, lisztérzékenyek is fogyaszthatják. Nincs sikértartalma, ezért önállóan nem készíthető belőle tészta, de finomra őrölt lisztje rendkívül magas keményítőtartalma miatt kiválóan jó sűrítőanyag. Ajánlatos beáztatni 8-12 órára, így puhább, élvezhetőbb lesz. A barnarizs 2,5-szeres vízmennyiséget igényel. A főzés befejezése előtt szabad sózni!
Köles:
Sok népszokás kapcsolódik hozzá. Hol a menyasszony cipőjébe szórják az esküvő napján, mert ettől fürge, eleven és szorgalmas háziasszony lesz, hol a jegyespárt hintik be vele, mint termékenység szimbólumával. Rendszeres fogyasztása rákmegelőző hatású, késlelteti az öregedési folyamatokat, erősíti a látást, kiváló vashiányos állapotoknál, savtúltengésnél. Gyulladáscsökkentő, szabályozza a vércukorszintet és a zsíranyagcserét. Karbantartja az erek falát, a tüdő kötőszöveteit és az emésztőrendszert. Megelőzi a fogszuvasodást és segít a fogak zománcának megvédésében. Serkenti az immunrendszert. Sok szilíciumot tartalmaz, ami a szervezet védekezőképességét felkészültebbé teszi, fokozza. Fehérje tartalma 10%, cukor 5%, keményítő 60%, rost 2,5%, ásványi anyag 2,8%. Nátriumot, kalciumot, magnéziumot, foszfort és vasat, béta-karotint, B1, B2 vitamint is tartalmaz. Kovatartalma a nap melegét közvetíti, belülről hevíti, melegíti szervezetünket. A teljes értékű fehérjék mellett hét aminosavat is tartalmaz, lúgos kémhatású, ezért különösen alkalmas betegeknek, növésben lévő fiataloknak, gyerekeknek. Kovasav tartalmának köszönhetően a bőrt rugalmassá, a hajat fényessé, a fogakat, körmöket erőssé teszi, könnyen emészthető, nem idéz elő gázképződést. Sok szerves sót és rostanyagot találunk benne. Vese- és hólyaggyulladásra, a lép gyógyszereként ismerik. Főzéskor legalább 4-szeres mennyiségű vizet igényel.
Hajdina:
A népgyógyászat régóta használja érrendszeri, keringési zavaroknál. Rutinsav tartalma miatt növeli az érfalak rugalmasságát. Hatásos fagyás, fagydaganatok, magas vérnyomás, retina bevérzés és sugárkárosodás esetére is. Főzetét, forrázatát baleseti sérülések, lumbágó, menstruációs fájdalmak, marások-csípések kezelésére is alkalmazzák. A hajdinában található a legtöbb magnézium, kalcium, aminosav és kiemelkedő a fehérjetartalma is. A rutinsav hatóanyaga javulást eredményez depressziós esetekben, egyben nyugtató és serkentő hatást fejt ki. Hasonlít a ginzeng-gyökér tulajdonságaira. Főzéskor könnyen és gyorsan megpuhul. Ízletes magját nyersen is könnyen össze lehet rágni.
Tönkölybúza:
A búzához hasonló hatású, a héja kevésbé kemény. Főzési ideje rövidebb, és egész szemként elkészítve könnyebben emészthető. A tavasz és a nyár gabonája. Napi 100-150 g. teljes őrleményből származó tönkölytermék (kenyér) képes biztosítani az ember napi esszenciális aminosav-, vitamin-, ásványi anyag szükségletét. A teljes őrlésű liszt energiatartalma 74%-kal nagyobb a közönséges búzáénál: tönköly 411 kCal/100g, búza 236 kCal/100g. Javítja a vérkeringést, az anyagcsere folyamatokat, energiával látja el az izmokat, a kötő- és védőszöveteket. A rossz vérkeringésű emberek testét gyorsan felmelegíti, zsírtartalma erősíti az idegrendszert, erősíti az egész szervezetet: belső szerveket, idegsejteket, érzékszerveket, minden sejtet. Fagyasztásával a vér megfelelő összetételű lesz. Bármit készíthetünk belőle, az egészségre ugyanolyan kedvező hatású lesz. A búzalisztet bármely receptben helyettesíthetjük tönkölyliszttel. A barnarizs után a legharmonikusabb gabona. Nyugtató hatású, könnyen felszívódik. A diétás és betegkoszt nélkülözhetetlen tápszere. Emésztési zavarokra, hasmenés után, kimerültségnél, lábadozásnál, izületi bántalmaknál jó hatást gyakorol. Sok fehérjét tartalmaz. Sikértartalma a búzáéhoz hasonlóan magas, sütési tulajdonságai kiválóak.
Aszalt tönköly:Más néven zöld mag. Korán, zölden, szinte még tejes állapotban learatott tönköly, tűzön szárítják, aszalják. Enyhe melegítő hatását ennek a folyamatnak köszönheti. A búzához és a tönkölyhöz képest fokozottan méregteleníti a májat, az epét, szabályozza például a koleszterinszintet, és nem csak testi síkon: A kínai orvostudományban elfogadott öt elem tana szerint a fa elemhez tartozik (tavaszi energiája van), és így az ehhez tarozó elnyomott, stagnáló érzelmeket- harag, düh, méreg- is oldja, tisztítja. Erőteljes aromája miatt szívesen fogyasztják levesbetétként, gombócok, fasírtok alapanyagaként. Az egész szemek körülbelül 1 óra főzést igényelnek, kétszeres vízmennyiséggel.
Árpa, árpagyöngy:
A sörgyártás alapanyaga, kávépótló, édesítőszer. Rendszeres fogyasztása segít megelőzni a szívbetegséget, székrekedést, javítja a bélműködést. Fűtőértéke alacsony foszfor tartalma miatt, így inkább nyári eledel. Csak hántoltan fogyasztható. Ajánlatos lábadozóknak, kimerültségnél és fokozott stressz esetén. A teljes kiőrlésű árpaliszt hatásos vérkoleszterin-szint csökkentő szer. A belek és a kiválasztórendszer gyulladásait nagymértékben gyógyítja, sok B1, B2, B6 és E –vitamint, valamint vasat, cinket, kalciumot, káliumot tartalmaz.
Zab:
Kiemelkedően jó koleszterincsökkentő. A gabonák „gyógyító” növénye. Regenerálja az idegeket, élénkíti, táplálja és pezsdíti az egész idegrendszert. Ajánlott keringési-, bőr-, és emésztési panaszoknál, szexuális problémáknál, kimerültség és fokozott stresszhatások esetén. Gyulladásgátló anyagokat tartalmaz, mely védi a patkóbél felszínét és nyugtatja a gyomrot, beleket. A vér koleszterinszintjének szabályozására zablisztet, zabkorpát ajánlanak, a zab rugalmas rostanyaga eltávolítja az epesavat, ami különben koleszterinné alakulna át. Cukorbetegeknek különösen ajánlott, mivel a vízben oldódó zab- élelmi rostok az étkezés után a vércukorszint- emelkedést lassítják, egyenletesebbé teszik. A zab serkenti a bélmozgást, ajánlatos a lassú pajzsmirigy működésű betegeknél is. A népi orvoslás szerint erősíti a nők méhét, idegességnél, izomgöcsöknél jó hatást fejt ki. Természetes lúgosító hatása van. B-komplex és E-vitamint tartalmaz, ezen kívül vas, kálium, kalcium, foszfor és magnézium található benne. A zabpelyhes levesek, főzelékek, sütemények lényege, hogy áztatott zabpelyhet keverünk bele, ettől rostdúsabb, táplálóbb lesz.
Rozs:
A búzáéhoz hasonlóan kemény héja van, ezért inkább őrölve fogyasztják. Erősíti a testet, a szellemet, a hátgerincet, ezért labilis személyeknek különösen ajánlott. Energiát, kitartást ad a szívnek, tüdőnek. Ha a teljes szemeket szeretnénk fogyasztani, 8-10 órára áztassuk be és hosszú ideig főzzük. Íze édes, kesernyés, frissítő, szárító hatású. A tűz elemhez tartozik. Táplálja az életerőt és a szöveteket, hígítja a vért, erősíti az érrendszert. Magas a nitrogén és kazeintartalma, a gabonaféléknél több szacharint tartalmaz.Sikérképző fehérjéket tartalmaz ugyan, de kisebb mennyiségben mint a búza, és attól eltérően nem készíthető belőle nyújtható, rugalmas tészta. A rozskenyér tömörebb, mint a búzalisztből készült termék. A rozst gin és vodka előállításához is használják. Lisztérzékenyek étrendjében ez a gabona nem engedélyezett.
Amaránt:
A föld egyik legősibb kultúrnövénye, kenyérgabonája. A mag glutént nem tartalmaz, így lisztérzékenyek is fogyaszthatják. Szerepet játszik a különféle testi folyamatokban, segíti a sejtek, különösen az agysejtek normális működését, csökkenti a betegségek kialakulásának kockázatát. Nem okoz emésztési, puffadási gondot. Fehérjehasznosulási mutatója a legjobb. Több ásványi sót tartalmaz, mint a tej. Sokoldalúan felhasználható: íze semleges. Hús pótlására kiváló. Jól kiegészíti a hagyományos gabonaféléket, fehérje és tápanyagértéküket nagymértékben megnöveli.
Kukorica:
Az egész szemek rostos, külső burka a székrekedés ellenszere, keményítőt, fehérjét és többszörösen telítetlen zsírsavakat tartalmaz, amely csökkenti a szívinfarktus kockázatát. A kukoricabajusz hatásos húgyúti betegségekre, vizelethajtó, nyugtató, vesefertőzésnél és vesekő problémákra is javasolt. A kukorica-csíra-olaj fogyasztása kb. 10%-kal csökkenti a vérkoleszterin-szintet. Nem szabad melegíteni, hevíteni. A kukoricaliszt, vagy a kukoricakeményítő rendszeres fogyasztásával csökkenthető a fogszuvasodás. Sok E-vitamint tartalmaz. A pattogtatott kukorica jelentősen savtalanító, savelszívó hatású.
Oldal tetejére! . |